Üniversite öğrencilerinde depresyon, çocukluk çağı travması, erken dönem uyumsuz şemalar ve aldatma davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship among university students' depression, childhood traumas, early maladaptive schemas, and tendencies of infidelity
- Tez No: 648768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU NEHİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinde depresyon, çocukluk çağı travmaları, erken dönem uyumsuz şemalar ve aldatma davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma için 412 katılımcıya, Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Young Şema Ölçeği- Kısa Formu ve Aldatma Eğilimi Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada, katılımcıların cinsiyet, çalışma durumu ve ebeveyn medeni durumu açısından depresyon, çocukluk çağı travmaları, erken dönem uyumsuz şemaları ve aldatma eğilimi puanları karşılaştırılmış olup, korelasyon regresyon analizleri uygulanarak araştırma değişkenleri arasındaki ilişki incelenmiş ve aldatma davranışının yordayıcıları ele alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, cinsiyet değişkeni bakımından duygusal istismar, zedelenmiş sınırlar, kopukluk ve diğeri yönelimlilik şema alanlarının erkeklere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca, erkeklerin aldatma davranışının kadınlardan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Çalışma durumu değişkeni bakımından aldatma davranışı, çocukluk çağı travmaları alt boyutları olan fiziksel istismar, fiziksel ihmal ve cinsel istismar puanları çalışanlarda yüksek; çalışmayanlarda diğeri yönelimlilik puanları çalışmayanlarda daha yüksektir. Ayrıca, ebeveynleri ayrı olan katılımcıların aldatma davranışı ve zedelenmiş sınırlar şema alanı puanları anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Korelasyon ve regresyon bulguları doğrultusunda, depresyon puanlarının aldatma davranışı, erken dönem uyumsuz şema alanları ve çocukluk çağı travmaları boyutlarıyla anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Aldatma davranışı ise çocukluk çağı travmaları ve erken dönem uyumsuz şema alanlarıyla anlamlı ilişkili bulunmuştur. Aldatma davranışının yordayıcıları incelendiğinde, duygusal istismar, duygusal ihmal ve kopukluk şema alanlarının yüksek oluşu aldatma davranışı puanlarının yüksek oluşunu anlamlı düzeyde yordamaktadır. Araştırmada elde edilen bulguların, erken dönem olumsuz yaşantılarının kişilerin romantik ilişkilerindeki tutumları ve duygu durumu hakkında açıklayıcı olabildiği ve yapılacak müdahale çalışmalarının erken erişkin bireylere yönelik söz konusu faktörlerin incelenmesiyle etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between depression, childhood traumas, early maladaptive schemas and infidelity behavior among university students. Personal Information Form, Beck Depression Scale, Childhood Trauma Scale, Young Schema Questionnaire – Short Form and İnfidelity Tendency Scale were administered to 412 participants. In this study, depression, childhood traumas, early maladaptive schemas, and infidelity tendency scores were compared in terms of gender, working status and parental marital status. According to the findings obtained in the study, it was seen that emotional abuse, damaged boundaries, disconnection and other- directedness schema factors were higher in terms of gender variable than men. In addition, males' infidelity behavior was found to be higher than females. In terms of working status variable, infidelity behavior, physical abuse, physical neglect and sexual abuse, which are sub-dimensions of childhood traumas, were higher in employees; and the other orientation tendency scores were higher in the non-employed individuals. In addition, the schema area scores of the participants who have separated parents were found to be significantly higher than those of deceptive behavior. According to the correlation and regression findings, depression scores were found to be significantly related to infidelity, early maladaptive schema areas, and childhood trauma subscales Infidelity was found to be significantly associated with childhood traumas and early maladaptive schema factors. When the predictors of infidelity are examined, high levels of emotional abuse, emotional neglect, and disconnect schema predict high infidelity behavior scores. It is thought that the findings obtained in this study can be explanatory about the negative experiences and attitudes of the individuals in their romantic relationships and that the intervention studies can be effective by examining these factors for young adults.