Üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerinde yaşadıkları istismar ile ilişki doyumu, affetme ve kıskançlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationships between relationship satisfaction, forgiveness, jealousy and university students' perceived abuse in romantic relationships
  1. Tez No: 394735
  2. Yazar: EMİNE TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerinde yaşadıkları istismar ile ilişki doyumu, affetme ve kıskançlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırma grubu, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde öğrenim gören 236 kız, 99 erkek olmak üzere toplam 335 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada ''Romantik İlişkiyi Değerlendirme Ölçeği'', ''İlişki İstikrarı Ölçeği'', "Heardland Affetme Ölçeği'', ''Romantik Kıskançlık Ölçeği'' ve demografik özellikleri belirlemek için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Korelasyon Analizi, Kruskal Wallis Testi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ilişki doyumu ve affetmenin alt boyutlarından durumu affetme ile istismar arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Fakat kıskançlık ve affetmenin alt boyutlarından kendini affetme ve başkasını affetme düzeyleri ile istismar arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı belirlenmiştir. Aynı zamanda üniversite öğrencilerinin istismar yaşantıları cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterirken yaş, sosyo-ekonomik düzey ve ilişki süresine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Bulgular tartışılmış, sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between relationship satisfaction, forgiveness, jealousy and university students' perceived abuse in romantic relationships. In the study, a survey method in a quantitative research approach was adopted. A total of 335 (236 female, 99 male) students studying at Abant Izzet Baysal University participated voluntarily in the study during the 2014-2015 academic term. Throughout the study, four different scales; namely,“Romantic Relationship Assessment Inventory”,“Relationship Stability Scale”,“Hearland Forgiveness Scale”, and“Romantic Jealousy Scale”were used. In addition, a Personal Information Form developed by the researcher was utilized to gather university students' socio-demographic information. To analyze the data collected in the study, correlation, Kruskal Wallis test, and Mann Whitney U test were computed. The results of the study revealed that there was a statistically significant negative relationship between relationship satisfaction, forgiveness of situations, one of the sub-dimensions of forgiveness, and perceived abuse in romantic relationships. However, jealousy as well as forgiveness of self and forgiveness of other was not significantly related to perceived abuse in romantic relationships. The results of the study also indicated that university students' perceived abuse in romantic relationships displayed a significant difference regarding gender while it did not differ depending on age, socio-economic status and the duration of relationship. In line with the results of the study, implications and directions for future studies were also discussed.