Kadın travmatik omurilik hasarlı hastalarda ürodinamik bulgular
Urodynamic findings in female traumatic spinal cord injured patients
  1. Tez No: 667273
  2. Yazar: AYŞENUR BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TUNÇ, PROF. DR. MURAT ERSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu çalışmada travmatik omurilik yaralanması olan, hastanemiz ürodinami laboratuvarında sistometri-üroflovmetri çalışması yapılan kadın hastaların nörojenik mesane özelliklerinin ve önerilen tedavilerin retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2004-2018 yılları arasında Ankara Fizik Tedavi ve Rehabitasyon Eğitim ve Araştırma Hastane'si ürodinami laboratuvarında, ürodinamileri aynı hekim tarafından yapılmış 121 kadın erişkin hasta incelemeye alındı. Hastaların yaşı, hastalık süreleri, nörolojik lezyon seviyeleri, yaralanmanın şiddeti, işlem esnasında otonomik disrefleksi geçirme durumu, kliniğe başvuru sırasındaki boşaltma yöntemleri, serum BUN ve kreatinin değerleri, idrar kültürü ve tam idrar tetkikleri, üriner sistem ultrasonografi sonuçları, ürodinamik inceleme sonuçları ve önerilen mesane boşaltma yöntemleri ile önerilen medikal tedavileri retrospektif olarak değerlendirildi. Aynı zamanda hastalar yaş (
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the neurogenic bladder characteristics of female patients with traumatic spinal cord injuries who underwent cystometry-uroflowmetry in our hospital's urodynamics laboratory, and the recommended treatments retrospectively. Instrument and Methodology: 121 female adult patients whose urodynamics were carried out by the same physician in the urodynamics laboratory of the Ankara Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital between the years 2004-2018 were examined. Patients' age, duration of illness, neurological lesion levels, severity of injury, state of autonomic dysreflexia during the procedure, emptying methods during admission to the clinic, serum BUN and creatinine values, urine culture and full urine tests, urinary system ultrasonography results, urodynamic examination results and recommended bladder emptying methods and medical treatments were evaluated retrospectively. Also, patients were grouped with respect to the age (