Hasta bilgi yönetim sistemlerinde veri madenciliği: Hasta profil tahmini
Data mining in hospital information management systems: Patient profile estimation
  1. Tez No: 667281
  2. Yazar: DUYGU KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerin hızla ilerlemesi sonucunda karmaşık ve büyük veri tabanları oluşmaktadır. Oluşan karmaşık verilerin işlenmesi oldukça zor olabileceğinden dolayı yazılım programlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmanın amacı, veri madenciliğinin sağlık sektöründe uygulanmasında altyapı oluşturmak, istenilen verilere ulaşarak karar verme konusunda daha hızlı ve farklı bakış açısı kazandırmaktır. Bu hedefle, özel bir sağlık kurumundan hizmet alan hastaların verileri kullanılarak, verilerin analizi ve sonuca yönelik iyileştirme önerileri sunulmuştur. Hizmet alan bireylerin ve hizmet aldığı şubelerin özellikleri kategorize edilerek, hasta profili belirlenmeye çalışılmıştır. Hasta profilinin belirlenmesi, hasta taleplerini karşılama aşamasında hastanenin daha doğru yol izlenmesine yardımcı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the rapid advancement of technological developments consists of complex and large databases. Software programs are needed because it can be very difficult to process the complex data. The aim of the study is to create an infrastructure in the application of the data mining in the health sector, to gain a faster and different perspective on decision making by reaching the desired data. With this aim, continuing to roam with service from a private health institution, cell analysis and result-oriented improvement recommendations are presented. The patient groups were tried to be determined by categorizing the characteristics of individuals receiving service and service reviews. It is thought that determining patient profile will help to follow a more accurate path in the stage of meeting their demands.