Örgütsel sinizmin üretkenlik karşıtı davranış oluşturmadaki etkisi
The impact of organizational cynicism in creating anti-productivity behavior
  1. Tez No: 667280
  2. Yazar: İBRAHİM OZAN DERELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİL BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma örgütsel sinizmin üretkenlik karşıtı davranış oluşturmadaki etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda ilgili alanyazın incelenerek örgütsel sinizm ve üretkenlik karşıtı davranışlar kavramları detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Kocaeli Üniversitesi'nde çalışan 276 akademik ve idari personele anketler uygulanmıştır. Verileri toplamak adına katılımcılara demografik bilgi formu, örgütsel sinizm ölçeği ve üretkenlik karşıtı davranışlar ölçeği dağıtılmıştır. Verilerin SPSS paket programına girilmesinin ardından doğru analizleri yapabilmek adına“Normallik testi, ”Bağımsız Örneklem T-testi“, ”Anova Testi" ve Scheffe testi yapılmıştır. Daha sonraki adımda iki değişken arasındaki ilişkiyi ve etkiyi belirleyebilmek adına regresyon ve korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre örgütsel sinizm ve üretkenlik karşıtı davranışlar arasında anlamlı bir ilişki ve etki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine the effect of organizational cynicism on creating anti-productive behaviors. Accordingly, the relevant literature is analyzed and the concepts of organizational cynicism and anti-productivity behavior are thoroughly explained. Within the scope of this research, questionnaires were applied to 276 academic and administrative personnel working at Kocaeli University, and Demographic Information Form, Organizational Cynicism Scale and Anti-Productivity Scale were distributed to the participants in order to collect the data. After the data was entered into the SPSS package program, Normality Test, Independent Sample T-test, Anova test and Scheffe test were performed in order to make accurate analyzes. In the next step, regression and correlation analysis were performed to determine the relationship and effect between two variables. According to the results of the study, it was determined to have an effect on organizational cynicism and anti-productivity behaviors.