Geleneksel toz metalürjisi ve Binder Jetting yöntemiyle üretilen numunelerin mekanik özelliklerinin deneysel olarak belirlenmesi ve karşılaştırılması
Experimental determination and comparison of the mechanical properties of samples produced by traditional powder metallurgy and Binder Jetting method
  1. Tez No: 667404
  2. Yazar: ENGİN GEPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN İYİBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Titanyum (Ti) ve Ti alaşımları yüksek mekanik özellikleri, yoğunluğu düşük, korozyon direncinin yüksek ve biyouyumlu olmasından dolayı, uzay ve havacılık sistemlerinde, otomotiv ve biyomedikal uygulamalarda en sık kullanılan malzemelerdendir. Günümüzde, toz metalürjisi yöntemi gözenekli, yüksek yoğunluklu ve özelliklerde Ti parçaları toz metalürjisi yöntemi ile üretilmektedir. Geleneksel toz metalürjisi yönteminde toz malzeme kalıp içerisine döküldükten sonra basınç uygulanarak şekillendirilmektedir. Bu yöntemde kalıp kullanıldığından karmaşık geometriye sahip parçalar üretmek zor veya imkânsızdır. Eklemeli imalat tekniklerinden Binder Jetting yönteminde üretim kalıplar kullanılmadan doğrudan 3D yazıcılarda gerçekleşmektedir. Ayrıca bu yöntemde hastaya özgü tasarımlarda ve az sayıdaki üretimlerde üretim maliyeti geleneksel toz metalürjisine göre daha düşüktür. Ancak Binder Jetting yöntemi ile üretilen parçaların mekanik dayanımı geleneksel yöntemden daha düşüktür. Bu çalışmada, tek eksenli pres yönteminde 25, 100 ve 200 MPa sıkıştırma basıncı Binder Jetting yöntemi ile şekillendirilen saf Ti numuneleri, 1200 oC 'de 120 dakika sinterlemeye tabi tutulmuştur. Sinterleme işleminden sonra numunelerin mikro yapıları optik görüntü, XRD, SEM ve EDS analizi ile incelenmiştir. 25 MPa sıkıştırma basıncı ile üretilen numuneler ile 3D yazıcı ile üretilen numunelerde sırasıyla yaklaşık olarak %94 ve % 92 bağıl yoğunluk elde edilmiştir. Ti numunelerinin mekanik özellikleri incelendiğinde 3D yazıcı ile üretilen numunelerin sertlik ve mukavemet değerleri geleneksel yöntemle üretilen numunelerden daha düşük olmasına rağmen, biyomedikal uygulamalarda implante edilecek bölgelerdeki kemik yapılarına daha uygundur.
Özet (Çeviri)
Titanium (Ti) and Ti alloys are the most commonly used among materials in aerospace systems, automotive and biomedical applications due to their high mechanical properties, low density, high corrosion resistance and biocompatibility. Today, porous and high density Ti parts are produced by powder metallurgy method. In the conventional powder metallurgy method, the powder is poured into the mold and shaped by applying pressure. Since mold is used in this method, it is difficult or impossible to produce parts with complex geometry. In the Binder Jetting method, one of the additive manufacturing techniques, Ti parts are manufactured directly in 3D printers without using molds. Also, the production cost is lower than the traditional powder metallurgy for specific designs and few productions. However, the mechanical strength of the parts produced with the Binder Jetting method is lower than the traditional method. In this study, pure Ti samples shaped by 25, 100 and 200 MPa compression pressure in uniaxial press method and Binder Jetting method were subjected to sintering at 1200 oC for 120 minutes. After sintering, microstructures of samples were examined by optical image, XRD, SEM and EDS analysis. Samples produced with a compression pressure of 25 MPa and samples produced with a 3D printer yielded approximately 94% and 92% relative density, respectively. When the mechanical properties of Ti samples are examined, although the hardness and strength values of the samples produced with the 3D printer are lower than the samples produced by the traditional method, they are more suitable for the bone structures in the regions to be implanted in biomedical applications