Production of biodegradable zinc matrix composite materials by powder metallurgy method
Biyobozunur çinko matrisli kompozit malzemelerin toz metalurjisi yöntemi ile üretilmesi
  1. Tez No: 689244
  2. Yazar: AMIRA HASSOUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLVEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde biyomedikal implant uygulamaları için biyolojik olarak parçalanabilen çinko (Zn) matrisli kompozit malzemeler üretilmiştir. Biyolojik olarak parçalanabilen çinko matrisli kompozit numuneler, geleneksel toz metalurjisi (pres-sinter) yöntemiyle üretilmiştir. Biyobozunur malzemeler kemiğe yakın mekanik özellikler, doku iyileşme hızına yakın biyodegradasyon oranı ve biyouyumluluk göstermelidir. Metal tozları, seramik katkı maddeleri ve polimer bağlayıcıdan oluşan karışım sıkıştırılarak yeşil numuneler üretilmiştir. Çinko (Zn) matrisli kompozit malzemeler yatay tüplü fırında 400 °C sıcaklıkta 1 saat sinterlenmiştir. Ayrıca boşluk tutucu (gözenek oluşturucu) malzemeler kullanılarak yüksek oranda gözenekli çinko esaslı kompozit numuneler üretilmiştir. Numunelerin mekanik özellikleri ve mikro yapıları karakterize edildi. Mekanik özellikler basma testleri ile incelenmiştir. Numunelerin elektrokimyasal korozyon özellikleri, simüle edilmiş vücut sıvısı çözeltisinde incelenmiştir. Ek olarak, simüle edilmiş vücut sıvısında metal iyon salınımı ve ağırlık değişimi (biyodegradasyon) özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, biodegradable zinc (Zn) matrix composite materials were produced for biomedical implant applications. Biodegradable zinc matrix composite specimens were produced by traditional powder metallurgy (press-sinter) method. Biodegradable materials must show mechanical properties close to bone, biodegradation rate close to tissue healing rate, and biocompatibility. Mixture, which was consisted of metal powders, ceramic additives and polymer binder, was compacted and green specimens were produced. Zinc (Zn) matrix composite materials were sintered at 400 °C temperature for 1 hour in a horizontal tube furnace. In addition, highly porous zinc based composite specimens were produced by using space holder (pore former) materials. Mechanical properties and microstructures of the specimens were characterized. Mechanical properties were investigated by compression tests. Electrochemical corrosion properties of the specimens were investigated in simulated body fluid solution. In addition, metal ion release and weight change (biodegradation) properties were studied in simulated body fluid.