Bazı hurma çeşitlerinin antioksidan özelliklerinin belirlenmesi ve pestisit kalıntılarının araştırılması
Determination of antioxidant properties of some types of date and investigation of pesticide residues
  1. Tez No: 667416
  2. Yazar: GÜLDENİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN ŞAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmamızın amacı, Türkiye'ye ithal edilen beş farklı ülkede (Kudüs, Bağdat, İran, Tunus ve Medine) yetiştirilen hurma meyvesinin (Phoenix dactylifera L.) antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi ve Orbitrap LC/MS/MS cihazı kullanılarak Quechers metodunun iki farklı versiyonunun (AOAC 2007.01 Quechers yöntemi ve EN 15662 Quechers yöntemi) bu hurmaların yetiştirilmesinde kullanılan pestisitlerin geri kazanımları üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada temsili olarak seçilen 10 pestisit kullanılmıştır. Antioksidan aktivite araştırmalarında hurmaların DPPH serbest radikal giderimi ve toplam fenol içeriğinin belirlenmesi yöntemleri ile antioksidan kapasiteleri belirlenmiştir. 100µg/ml konsantrasyonda beş hurmanın aseton ve asetonitril ekstreleri karşılaştırıldığında en düşük DPPH radikali giderme aktivitesini tunus asetonitril ektresi gösterirken, en yüksek aktivite ise medine aseton ekstraktındadır. Toplam fenol içeriği en yüksek bağdat hurması aseton ekstraktında iken en düşük fenolik içerik iran hurması asetonitril ektraktında elde edilmiştir. Hurmaların pestisit taraması AOAC 2007.01 Quechers metodu ile yapılmıştır. Bağdat(zahidi) hurmasında malathion oxon, Kudüs (medjoul) hurmasında cyprodinil ve fenpropimorph, Medine (hudri) hurmasında cyprodinil, fenpropimorph, malathion oxon, dioxacarb ve terbufos, tunus (berni) hurmasında cyprodinil ve fenpropimorph pestisit bakiyeleri tespit edilmiştir. Çalışmada; pestisitlerin geri kazanım parametrelerinin olması gereken SANTE limitleri içinde olduğu ve asetat tamponlu yöntemin (AOAC 2007.01 Quechers) bu pestisitlerin taranması için daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Yapılan antioksidan çalışmalar sonucunda hurmaların yetiştirildikleri iklim bölgelerinde bulunan toprak yapısı ve hurmaların genetik özelliklerindeki farklılıkların antioksidan aktivitelerinde değişiklik göstermeleriyle ilişkili olabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the antioxidant activity of palm fruit (Phoenix dactylifera L.) grown in five different country (Jerusalem, Baghdad, Iran, Tunusia and Medina) imported into the Turkey and investigate the effect of two different versions of the Quechers method (AOAC 2007.01 Quechers method and EN 15662 Quechers method) on the recovery of pesticides used by Orbitrap LC/MS/MS. 10 pesticides selected as representative were used in the study. In antioxidant activity studies, antioxidant capacities of dates were determined by DPPH free radical removal and total phenolic content. When the acetone and acetonitrile extracts of five dates at a concentration of 100 µg / ml are compared, the lowest DPPH activity was shown by the tunisian acetonitrile extract, while the highest activity is in the medina acetone extract. The highest total phenolic content was obtained in the baghdad palm acetone extract, while the lowest phenolic content was in the Iran palm acetonitrile extract. Pesticide screening of dates was done with AOAC 2007.01 Quechers method. In Baghdad (zahidi) date; malathion oxon, in Jerusalem (medjoul) date; cyprodinil and fenpropimorph, in Medina (hudri) date; cyprodinil, fenpropimorph, malathion oxon, dioxacarb and terbufos, In tunus (berni) date; cyprodinyl and fenpropyphine were detected. In the study; it has been determined that the recovery parameters of pesticides are within the limits of SANTE and the acetate buffered method (AOAC 2007.01 Quechers) gives beter results for screening these pesticides. As a result of the antioxidant sudies, it can be thought that the soil structure in the climate regions where dates are grown and the differences in the genetic properties of dates may be related to the changes in their antioxidant activities.