Aktivatör apareyi kullanılarak tedavi edilmiş sınıf II hastalarda kraniofasial yapıların ve faringeal hava yolu pasajının incelenmesi
Investigation of craniofacial structures and pharyngeal airway passage in class II patients treated using activator appliance
- Tez No: 667432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜHAN BARÇIN ERÖZ DİLAVER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Büyüme döneminde aktivatör ile tedavi edilmiş iskeletsel sınıf II bireylerde tedavi etkinliğinin kontrol gruplarıyla karşılaştırılarak; maksilla, mandibula ve hava yolundaki değişikliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu retrospektif araştırmada; çalışma grubuna aktivatör apareyi uygulanmış 30 iskeletsel sınıf II hasta (11 erkek, 19 kız), kontrol grubuna tedavi edilmemiş 15 sınıf II hasta (8 erkek, 7 kız) dahil edilmiştir. Çalışma grubunda tedavi öncesi (T0) ve tedavi sonrası (T1) alınmış lateral sefalometrik radyografiler kullanılmıştır. Kontrol grubunda ise muayene esnasında alınmış lateral sefalometrik radyografiler (K0-K1)kullanılmıştır. Tespit edilen sefalometrik radyografiler üzerinde kraniyofasiyal ve hava yolu ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler değerlendirilirken; grup içinde paired t testi, gruplar arasındaki farkların değerlendirilmesinde ise student t testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the changes in maxilla, mandible and airway measurements by comparing the efficacy of treatment in class II cases treated with activator during the pubertal spurt with control group. Material and Method: In this retrospective research; study group included of 30 skeletal class II patients (11 male, 19 female) who were treated with activator appliance, in control group there was 15 class II patients (8 male, 7 female) who were not treated. Lateral cephalograms were taken from study group at pre-treatment (T0) and after-treatment (T1). From control group patients, lateral cephalograms (K0-K1) were taken during examination. Craniofacial and airway passage measurements were performed on the acquired lateral cephalograms. While evaluating the obtained data; Paired t test was used within the group, and student t test was used to evaluate the differences between groups.