Binek tip araçlarda kullanılan farklı kaynak boyut ve konumları ile birleştirilmiş amortisör dengeleyici kol braketine ait kaynak bölgelerinin yorulma dayanımının incelenmesi
Investigation of the fatigue strength of welding zones of shock absorber's stabbar bracket combined with different welding sizes and locations used in passenger type vehicles
- Tez No: 667433
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışma içeriğinde, binek araçlarda kullanılan bir amortisörün üzerinde bulunan amortisör dengeleyici kol braketinin farklı uzunluk ve pozisyonlarda kaynatılmış modelinin yorulma performansı, sonlu elemanlar yöntemi ve deneysel yöntem kullanılarak karşılaştırılmıştır. Çalışmanın amacı farklı uzunluklarda ve gereksiz maliyet kaybına yol açacak kaynak pozisyonlarını elemine etmek ve uygun olan kaynak modelini seçmektir. Kaynak prosesi boyunca dayanımı etkileyebilecek parametreler ortaya çıkarılmıştır. Seri imalat koşulları yansıtılarak radyal, radyal-köşe, radyal-eksenel, radyal-eksenel-köşe kaynaklarını içeren 7 farklı pozisyon ve uzunlukta MAG kaynak modeli dengeleyici kol braketi üzerine kaynatılmıştır. 7 farklı model için sonlu elemanlar analizi ile hesaplanan gerilme değerleri Uluslararası Kaynak Enstitüsünün önermiş olduğu yorulma ömür metodunda kullanılıp, Wöhler eğrilerini içeren paket program ile kaynaklı yapıların ömür tahmini hesaplanmıştır. Paket program ile hesaplanmış modelleri doğrulama amacı ile radyal ve radyal-eksenel kaynak içeren rezerve komple test modelleri, gerçek saha koşulları yansıtılarak yorulma testine tabii tutulmuştur. Yorulma testi sonucunda radyal-eksenel tipi kaynak içeren rezerve komple modelinin daha yüksek yorulma dayanımına sahip olduğu tespit edilmiştir. Eksenel yönde uygulanan kaynağın rezerve komple kaynak numunelerinde yorulma dayanımı artışına katkı sağladığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the fatigue performance of the welded model of the stabbar bracket on a shock absorber used in passenger cars in different lengths and positions was compared using FEM and experimental methods. The aim of the study is eliminating welding positions of different lengths that cause unnecessary cost and selecting the appropriate welding model to be used in future projects. The parameters that could affect the weld strength during the welding process were identified. By reflecting mass production requirement, in total 7 different positions and lengths including radial welding, radial-fillet welding, radial-axial welding, radial-axial-fillet welding were welded onto the stabbar bracket. 7 different welded models by using FEA which calculated stress values were used in the fatigue life method proposed by the IIW, and the life estimation of the welded structures was calculated with the package program including Wöhler curves. The outer tube assembly test models with radial welding and radial-axial welding were, with a view to validating the models tested through packaged software, subjected to the fatigue test by realizing the real field condition for. According to the results, the welding model with radial-axial type weld width has been found to have the longest life span. It has been observed the welding applied in the axial direction increases the fatigue life.