Perioperatif hipoterminin önlenmesine yönelik geliştirilen kontrol listesinin kullanımının anesteziden uyanma süresi ve pıhtılaşma bozukluğu üzerine etkisi
The effect of the use of the control list for the prevention of perioperative hypothermia on wake up time from anesthesia and coagulation disorder
- Tez No: 667431
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, cerrahi hastalarında istenmeyen perioperatif hipoterminin (İPH) önlenmesine yönelik geliştirilen kontrol listesinin kullanımının anesteziden uyanma süresi ve pıhtılaşma bozukluğu üzerine etkisinin belirlenmesi amacı ile yapıldı. Araştırma, randomize kontrollü, deneysel tipte prospektif bir vaka-kontrol çalışmasıdır. Araştırma, bir üniversite hastanesinde, genel cerrahi kliniği ve ameliyathanede, örnekleme alınma kriterlerine uygun olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar ile yürütüldü. Yapılan güç analizine göre 30 hasta deney grubuna, 30 hasta kontrol grubuna alındı. Kontrol grubundaki hastalara herhangi bir girişimde bulunulmadı, klinikte var olan rutin işlemler uygulandı. Deney grubuna alınan hastalara İPH'yi önlemek için, araştırmacılar tarafından geliştirilen, normotermi kontrol listesinde yer alan girişimler uygulandı. Her iki grubun anesteziden uyanma süresi ve pıhtılaşma faktörlerini içeren kan değerleri izlendi. Çalışmada; kontrol grubunun tamamında İPH gelişirken, deney grubunda İPH gelişmedi. Anesteziden uyanma süresinin deney grubundaki hastalarda (3.77±1.10 dakika), kontrol grubundaki hastalara (11.03±2.51 dakika) göre daha kısa olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of the use of the control list developed for the prevention of inadvertent perioperative hypothermia (IPH) on recovery time from anesthesia and coagulation disorder in surgical patients. The research is a randomized controlled experimental type prospective case-control study. The study was conducted in the general university hospital, general surgery clinic and operating room with patients who met the sampling criteria and agreed to participate. According to the power analysis, 30 patients were taken to the experimental group and 30 patients were taken to the control group. No intervention was made to the patients in the control group, routine clinical procedures were applied. The interventions in the normothermia checklist developed by the researchers were conducted to the experimental group. The recovery time from anesthesia and blood values containing coagulation factors were monitored in both groups. In the study, IPH developed in the whole control group while IPH did not develop in the experimental group. It was determined that the time to awaken from anesthesia was shorter in the experimental group (3.77±1.10 minutes) than the patients in the control group (11.03±2.51 minutes).