Plastik enjeksiyon kalıp komponentleri için otomatik görüntü işleme sistemi tasarımı
Automatic image processing system design for plastic injection mold components
- Tez No: 667472
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, otomotiv güvenliği açısından kritik bir bileşen olan yan yolcu hava yastığı adı verilen plastik bir enjeksiyon kalıbı bileşeni için otomatik görme tabanlı bir kusur inceleme ve sıralama sistemi geliştirilmiştir. Öncelikle enjeksiyon prosesi detaylıca anlatılmış ve plastik enjeksiyon parametreleri belirlenmiştir. Sıcaklık, basınç, zaman ve mesafe parametreleri ve proses üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Enjeksiyon prosesindeki hata tipleri ve sebepleri ortaya konmuştur. Endüstriyel görüntü işleme sistemlerinin temelleri anlatılmıştır. Plastik parça üzerindeki kusurların tespiti için endüstriyel görüntü işleme sistemi için gerekli mekanik ve otomasyon sistemi geliştirilmiştir. Parçaya özel görüntü işleme algoritması oluşturulmuş ve hataların tespiti sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an automatic vision based defect inspection and sequencing system has been developed for a plastic injection mold component called side passenger airbag, which is a critical component in terms of automotive safety. First of all, the injection process is explained in detail and plastic injection parameters are determined. Temperature, pressure, time and distance parameters and their effects on the process are explained. The types and causes of errors in the injection process have been revealed. Fundamentals of industrial image processing systems are described. The mechanical and automation system required for the industrial image processing system has been developed to detect defects on the plastic part. A part-specific image processing algorithm has been created and errors are detected.