Sınıf öğretmenlerinin çocuk cinsel istismarının bildirimine yönelik tutumları ve ilişkili faktörler
Related factors and attitudes towards to the notification of the child sexual abuse of class teacher's
  1. Tez No: 667496
  2. Yazar: TUĞBA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma sınıf öğretmenlerinin çocuk cinsel istismarının bildirimine yönelik tutumları ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla kesitsel türde yapılmıştır. Araştırma, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Kayseri il merkezinde yer alan üç ilçedeki (Melikgazi, Kocasinan ve Talas) Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ilkokullarda görev yapan 495 sınıf öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri; Kişisel Bilgi Formu ve Çocuk Cinsel İstismarının Bildirimine Yönelik Öğretmen Tutum Ölçeği (ÇCİBYÖTÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Sınıf öğretmenleri ile yüz yüze görüşülerek gerekli açıklamalar yapılmış ve anketler araştırmacı tarafından dağıtılıp yaklaşık 15-20 dakika sonra toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS (ver:22,0) programında, parametrik test varsayımlar yerine getirilemediğinden (Kolmogorov – Simirnov) bağımsız iki gruptan elde edilen ölçümler karşılaştırılırken ManWhitney U testi, bağımsız ikiden fazla gruptan elde edilen ölçümler karşılaştırılırken Kruskal Wallis testi, analiz sonucunda önemlilik kararı verildiğinde farklılık yapan grup ya da grupları bulmak için Man Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted by cross-sectional type to determine classroom teachers' attitudes towards reporting child sexual abuse and related factors. The research was carried out with 495 classroom teachers working in official primary schools affiliated to the Directorate of National Education in three districts (Melikgazi, Kocasinan and Talas) in the city center of Kayseri in the 2019-2020 academic year. Data of research was obtained by using the Personal Information Form and the Teacher Attitude Scale towards the Notification of Child Sexual Abuse. The necessary explanations were made by meeting face to face with the classroom teachers, and the questionnaires were distributed by the researcher and collected after about 15-20 minutes. Data of research in the SPSS (ver: 22.0) program, since the Para metric test assumptions could not be fulfilled (Kolmogorov - Simirnov), when comparing the measurements obtained from two independent groups, the ManWhitney U test, when comparing the measurements obtained from more than two independent groups, the Kruskal Wallis test, the significance decision as a result of the analysis, Man Whitney U test was used to find the group or groups that differed when given.