Van ili koyunlarında dictyocaulus filaria'nın moleküler karakterizasyonu
Molecular Characterization of Dicotoculus filaria in Sheep of Van Province
  1. Tez No: 667501
  2. Yazar: MURAT ÖRÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL DENİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma, Van ili Belediye mezbahasına kesim için getirilen koyunlardan nekropsi muayenesi sonucu elde edilen akciğer kıl kurdu olarak bilinen Dictyocaulus filaria'nın moleküler karakterizasyonunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada materyal olarak kullanılan Dictyocaulus filaria türünün genomik DNA'sında 28S rRNA gen bölgesi PCR ile amplifiye edildi. Agaroz jelde, 28S rRNA gen bölgesine özgü 952 bç uzunluğunda amplikonlar tespit edildi. Daha sonra, bir PCR ürününden çift yönlü dizi analizinden elde edilen amplikon dizisi, BLAST ile Genbank'taki referans dizilerle karşılaştırıldı. İzolatdan elde edilen genotip tam veya en yakın benzerlikleri ile karşılaştırılarak MEGA 7 programı ile Neighbor-Joining yöntemi kullanılarak filogenetik ağaç oluşturuldu. Dizi analizi sonucunda koyunlardan elde edilen Dictyocaulus filaria'nın %100 benzerlik gösterdiği ortaya konuldu. Sonuç olarak, bu araştırma ile Van yöresi koyunlarında sıklıkla rastlanılan akciğer kıl kurdu türü olarak bilinen D. filaria'nın 28S rRNA gen bölgesi DNA dizileme analizi yapılarak moleküler karakterizasyonu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the molecular characterization of Dictyocaulus filaria, known as lungworm, obtained as a result of necropsy examination from sheep brought to the municipal slaughterhouse of Van province for slaughter.In the genomic DNA of Dictyocaulus filaria species used as material in the study, 28S rRNA gene region was amplified by PCR.In the agarose gel, 952 bp length amplicons specific to the 28S rRNA gene region were detected. Next, the amplicon sequence obtained from bidirectional sequence analysis from a PCR product was compared with reference sequences in Genbank by BLAST.By comparing the genotype obtained from the isolate with its exact or closest similarities, phylogenetic tree was created using the Neighbor-Joining method with the MEGA 7 program.As a result of the sequence analysis, it was revealed that Dictyocaulus filaria obtained from sheep was 100% similar.As a result, DNA sequencing analysis of 28S rRNA gene region of D. filaria, known as lungworm type, which is frequently encountered in Van region sheep, has been revealed with this research.