Çalışanların öz liderlik becerileri ve iş motivasyonları arasındaki ilişkinin nörobilim bulguları ışığında değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A study to evaluate the relationship between self leadership skills and job motivations in the light of neuroscience findings
  1. Tez No: 667500
  2. Yazar: SELDA TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışanların öz liderlik ile iş motivasyonları arasındaki ilişki, incelenmesinde fayda görülen konulardan biridir. Bu bağlamda, çalışanların öz liderlik ile iş motivasyonlarının arasındaki ilişkinin nörobilim bulguları ışığında incelenmesi, literatüre katkı sağlaması açısından önem taşımaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, çalışanların öz liderlik becerileri ile iş motivasyonu düzeylerinin ilişkisinin belirlenmesi ve bu ilişkinin derecesinin ortaya konması, buna bağlı olarak nörobilim ve nöroliderlik bulguları ışığında değerlendirmektir. Araştırmanın evrenini farklı illerden özel sektör çalışanları oluşturmaktadır. Yazılı izinler alındıktan sonra araştırmaya 276 çalışan dahil olmuştur. Araştırmada veriler Öz Liderlik Ölçeği ve Çok Boyutlu İş Motivasyonu Ölçeği kullanılarak anket yöntemi ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS istatistik programına aktarıldıktan sonra değerlendirilmiştir. Cinsiyete ve çalışma sürelerine göre alt ölçeklerin incelenmesi amacıyla MANOVA, iş motivasyonu düzeyi ile öz liderlik düzeyi arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacı ile de korelasyon analizi, toplam öz liderlik değerinin motivasyonun alt boyutlarına etkisinin incelenmesi amacıyla basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, öz liderlik alt boyutları ile motivasyon alt boyutları arasında ilişki olduğu, öz liderliğin motivasyon alt boyutlarını açıkladığı, iş motivasyonunun cinsiyet ve çalışma süresine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between employees' self-leadership and work motivation is a subject that is one of the beneficial topics to investigate. In this context, it is significant to study the relationship between employees' self-leadership and work motivation under the scope of neuroscience and neuroleadership findings to contribute to the literature. The main aim of this study is to determine the relationship between employees' self-leadership skills and work motivation levels and to indicate the power of this relationship and to evaluate the results under the light of neuroscience findings. Sample of the research is formed by public sector employees, who work in different cities. After the completion of written permissions, 276 employees attended to the study. Data is acquired by survey method by using Self Leadership Scale and Multidimensional Work Motivation Scale. Acquired data was investigated after transferring to the SPPS statistics program. MANOVA is used in order to indicate the differences between gender, total year that employees work in terms of sub-scales of Multidimensional Work Motivation Scale; correlation scores are investigated to see the relationship between work motivation and self-leadership and Simple Linear Regression model was employed to see the effect of the total self-leadership level on the sub-dimensions of the motivation scale. Results of the study indicated that there is a relationship between self-leadership sub-dimensions and motivation sub-scales, self-leadership explains the sub-scales of the motivation and work motivation differentiates within the gender and total year that employees work.