Yerinde dökme kazıkların yükleme deneyleri ile taşıma gücü üzerine değerlendirmeler
Evaluations on bearing capacity of cast-in place piles by loading tests
  1. Tez No: 66754
  2. Yazar: HASAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Kazıklı temeller, yüzeysel temel sistemlerinin güvenli ve ekonomik olmadığı durumlarda tercih edilirler. Yüklerin sağlam zemin tabakalarına aktarılması bakımından en uygun temellerdir. Kazıkları çeşitli malzemeden, değişik biçimlerde imal etmek mümkündür. Gelişen teknoloji ile artan kazık imal yöntemleri, zemin sarflarına bağlı olarak düşünülmelidir. Bu çalışmada, kazıklı temeller sınıflandırılarak her tür kazığın özellikleri ve davranışları kısaca incelenip, özellikle yerinde dökme kazıklar üzerinde durulmuştur. Altı bölümden oluşan bu tez çalışmasında, yerinde dökme kazıklı temeller hakkında yeterli bilgilerin verildiği sanılmaktadır. Birinci bölümde, temeller hakkında kısa ve genel açıklamalarda bulunulmuş, yüzeysel ve derin temellerin tanımlan yapılmıştır. ikinci bölümde, kazıklı temeller anlatılmıştır. Kazıklı temel çeşitleri açıklanarak, her bir kazık türünün avantaj ve dezavantajları verilmiştir. Ayrıca kazık tipi seçimini etkileyen faktörler hakkında kısa bilgiler sunulmuştur. Öçüncü bölümde, yerinde dökme kazıklı temeller incelenmiştir. Yerinde dökme kazıklı temel türleri detaylı olarak anlatılmış, her birinin avantaj ve dezavantajları verilmiştir. Dördüncü bölümde, yerinde dökme kazıklı temellerin taşıma güçlerine ait yöntemler incelenmiştir. Taşıma güçlerine ait çeşitli yöntemler değerlendirilip, kazık yükleme deneyleri detaylı olarak açıklanmıştır. Kazık yükleme deney sonuçlanndaki farklı yorumlama metotları da belirtilerek, yerinde dökme kazıklar için en uygun olanları belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu bölümde, yükleme deneyleri ile ilgili çeşitli ülke ve kuruluşların, kural ve standartları verilmiştir. Beşinci bölümde ise alt değişik yükleme deneyi sonuçlan incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Altıncı ve son bölümde, bu çalışmadan elde edilen sonuçlar açıklanarak, verilen öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATIONS ON BEARING CAPACITY OF CAST- IN - PLACE PILES BY LOADING TESTS Pile foundations are preferred in such cases when the shallow foundation systems are not safe and economical. These foundations proper for transferring the surface loads to lower levels in the soil mass. Piles can be prepared from different materials and in different methods. Preparing methods that are increasing in number by developing technology, must be considered according to soil conditions. In this study, pile foundations are classified with respect to their properties, and than responses of the each piles are reviewed, briefly. Of the foundations, cast in - place piles are investigated in details. Six different loading test related with the cast in - place piles are applied, then the ultimate bearing and service bearing capacities of the each piles are determined. In the first chapter, short and general information about pile foundations are presented. Shallow and deep foundations are defined and classified. Shallow foundations are consist of single, continuous and radial foundations while deep foundations are consist of pile foundations and piers. Most commonly used type of deep foundations are pile foundations. In the second chapter, pile foundations are discussed. Pile foundations can be classified in to the following their materials; 1. Timber piles 2. Steel piles 3. Concrete piles 4. Composite piles. All piles are discussed, briefly and some information about their responses are given. Advantages and disadvantages of these piles are given here. According to type of transferring the loads, pile foundations are also classified as follows; 1. End bearing piles 2. Friction or floating piles 3. Tensile piles 4. Anchor piles 5. Compaction piles 6. Slant piles The factors affecting the selection of pile type are also given.In the third chapter, cast in - place piles are studied. These piles, which are the main topics of this thesis are investigated in detail and classified as shown below; a. Cast in - place driven piles 1. Cased cast in - place driven piles 2. Uncased cast in - place driven piles b. Cast in - Place bored piles 1. Cased cast in -place bored piles 2. Uncased cast in - place bored piles Above mentioned pile types are explained and their preparing methods together with the advantages and disadvantages are given. In the fourth chapter, methods concerned with bearing capacities of cast in - place piles are studied and can be given as; 1. Static formulas 2. Penetration of in - situ tests a. SPT (Standard Penetration Test) b. CPT (Cone Penetration Test) c. MPT ( Menard Penetration Test) 3. Pile loading test. In the calculation of bearing capacity by using Static formulas, Ultimate load bearing capacity of pile (Qd) is consist of two main components. One of the components is end - bearing capacity (Qp), the other one is surface resistance (Qs). Ultimate bearing capacity of piles can be written as; Qd = QP +Qs =qp*Ap +qs*As(1) Where; Ap: Area of pile end As : Area of surface of pile qp : Unit bearing capacity of soil that is on the end of pile qs : Average unit surface friction (resistance) In the computation of qp and qs, there are same difference according to soil type and scientist's methods. In pile bearing capacity calculation by using SPT test unit end - bearing capacity for driven piles are given approximately, below; In the sandy soils; xuqp = 0.4 * N (mpa) =4 * N (kg/cm2)(2) In gravel soils; qp = 0.6 * N (mpa) = 6 * N (kg/cm2)(3) for the silt soils; qp = 0.25 * N (mpa) = 2.5 * N (kg/cm2)(4) Where, N : The value of SPT strike of the soil, in the level of pile end. Average unit surface bearing capacity in sandy soils can be calculated by using below equations; for driven piles, qs = 0.002 * N- (mpa) =0.02 * N- (kg/cm2)(5) for bored piles, qs = 0.006 * N- (mpa) = 0.06 * N- (kg/cm2)(6) Where, N- : The average value of SPT strike of the soil, in the levels of pile surfaces. It is advised to use unit surface bearing capacity not grater than 1 kg/cm2 for driven piles and 0.4 for bored piles. In pile bearing capacity calculation by using CPT test, for unit end - bearing capacity; Qp = qo:(7) for average unit surface bearing capacity; xiiiqs = a * fo(8) q8 = 0.0009 * qc (mpa) = 0.009 * cjc (kg/crtf)(9) equations are given. Where, qc : Cone end resistance fc : Cone friction resistance a : coefficient In pile bearing capacity calculation by using MPT test for unit end - bearing capacity; qp = qo + k * (P1-P0)(10) qp* = k * Pi*(1 1) for average unit bearing capacity; qs = Pi*/30+30 (kpa) = P,V 3000 +0.3 (kg/cm2)(12) relation is given. Pile loading test method are explained as the last method. Pile loading test systems and purposes are discussed. There are four different method for test procedure, as shown below, a. Slow maintained load test (SM), b. Quick maintained load test (QM), c. Constant rate of penetration test (CRP), d. Sweden cyclic load test (SC). At the end of pile loading test, load - movement curve, load - plastic movement curve and load - elastic and plastic movement curve are drawn, then evaluations are done for ultimate loading capacity. There are different methods for determining ultimate and service load in load - movement curves. These methods are; 1. Davisson method 2. Chin method 3. De Beer method 4. Brinch Hansen 90% criteria X1V5. Brinch Hansen 80% criteria 6. Mazurkiewicz method 7. Fuller and Hoy method 8. Butler and Hoy method 9. Van der Veen method 10. German standard 11. U.SA standard Each method are investigated and, the type of determining ultimate and service loads are explained. Also, standards of some country's and some corporations 's about determination of pile bearing capacity. In the fifth chapter, the result of six different pile loading test are discussed. Load - movement load - elastic and plastic movement and movement - time curves of each loading test are drawn. These curves are interpreted according to the methods which are mentioned in chapter 4 and, ultimate and service load are calculated for each pile proper methods for cast in - place piles are determined. In the sixth chapter, the results, which are obtained by this study, and recommendations are presented. The points which to be care of while making the loading test are explained. The problems that may come out and counter measures for these problems are presented. The main purpose of the pile loading test is to the determine the maximum load that pile can carry. But in our country, generally, it is used for controlling the service load. So, this shown us, the purpose of pile loading test is miss understand in Turkey. As a result, the safest method as to determine pile loading capacity, is pile loading tests. For the cast in - place piles, the best suitable procedure is slow maintained loading method. In the interpretation of the test result, for these type of piles, methods are summarized as shown table below. Table 1 XVDIN, ASTM, De Beer, Fuller and Hoy, meüıods are suitable for cast in - place piles. Butler and Hoy method is conservative in the ratio 5% - 18%. Chin method give larger values about 1 25% - 300%. Other methods are not used for cast in - place piles. XVI