Ultrasonografi eşliğinde yapılan erektör spina plan bloğu ve modifiye torakolomber interfasiyal plan bloğu yöntemlerinin lomber disk operasyonları sonrası analjezik etkinliklerinin intravenöz hasta kontrollü analjezi yöntemi ile karşılaştırılması
Comparison of the analgesic efficacy of the ultrasound guided erector spina plane and modified thoracolumbar interfacial plane blocks to patient controlled analgesia in patients undergoing lumbar disc surgery
- Tez No: 667549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Lomber disk cerahisi geçiren hastalarda erektör spina plan (ESP) bloğu ve modifiye torakolomber interfasiyal plan (TLIP) bloklarının analjezik etkinlikleri hasta kontrollü analjezi (HKA) yöntemi ile karşılaştırıldı. Gereç ve Yöntem: Etik kurul ve hasta onamı alınmasını takiben, Amerikan Anestezistler Derneği I-III fizyolojik sınıfta 81 hasta ESP, TLIP ve Kontrol gruplarına randomize edildi. ESP ve modifiye TLIP blokları ultrasonografi eşliğinde bilateral uygulandı. Tüm gruplardaki hastalara intravenöz HKA uygulandı. Standart anestezi indüksiyonunu takiben sevofluran ve remifentanil infüzyonu ile idame sağlandı. Postoperatif analjezik etkinlik sayısal değerlendirme skoru (NRS), tramadol tüketimi, ek analjezik gereksinimi ile değerlendirildi. Grupların intraoperatif opioid tüketimi, hemodinamik değişkenleri ve komplikasyon görülme sıklığı karşılaştırıldı. Bulgular: Grupların toplam tramadol tüketimi farklıdır [Grup ESP: 120 (80-180) mg; Grup TLIP: 160 (80-280) mg; Grup Kontrol: 240 (120-320) mg (p=0,008)]; gruplar arasındaki fark ESP ve Kontrol gruplarından kaynaklanmaktadır (p=0,002). TLIP grubu, kontrol grubundan ilk 12 saatte daha az tramadol tüketmesine rağmen iki grup arasında total tramadol tüketimi benzerdi. Grupların postoperatif ağrı skorları 2. saat haricinde benzerdi; 2.saat NRS Grup ESP: 1 (1-2); Grup TLIP:1 (0-2); Grup Kontrol: 2 (1-3) (p=0,045).
Özet (Çeviri)
Objectıve: Erector spina plane (ESP) and modified thoracolumbar interfacial (TLIP) plane blocks were compared to patient controlled analgesia (PCA) in terms of postoperative analgesic efficacy. Materıals and Methods: After obtaining ethical approval and informed patient consent, 81, ASA I-III adults undergoing lomber disc surgery under general anesthesia were randomized into three groups. Group ESP received ESP block + PCA; Group TLIP received modified TLIP + PCA and Group Control received only PCA. All plane block were performed bilaterally and by ultrasound guidance. Tramadol was used for intravenous PCA. Total tramadol consumption; postoperative numeric rating scale (NRS) pain scores, rescue analgesic requirements, intraoperative opioid consumption and hemodynamic variables and complications were compared. Results: Total tramadol consumption was different between groups, Group ESP: 120 (80-180) mg; Group TLIP 160 (80-280) mg; Group Control 240 (120-320) mg (p=0,008); patients in Group ESP consumed lesser tramadol compared to Group Control (p=0,002); Group TLIP consumed lesser tramadol in the first 12 hours compared to Group Control however total tramadol consumption was similar between groups. Postoperative NRS pain scores were similar except for postoperative 2nd hour which was Group ESP: 1 (1-2); Group TLIP:1 (0-2); Group Kontrol: 2 (1-3) (p=0,045).