Beyin tümörü davranışının matematiksel model ile incelenmesi
Investigation of brain tumor behavior with mathematical model
  1. Tez No: 667550
  2. Yazar: HUDA KAREEM GHAZI AL-SAEDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN KÖPRÜBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, beyin tümörü büyümesini diferensiyel denklemler yardımıyla açıklayan (∂c ̅)/(∂t ̅ )=¯(∇ ) .J+ρc ̅ şeklinde temel matematiksel modeller ile {█(∂_t u-div(D(x)∇u)-f(u)=0 , Ω⤬(0,T) üzerinde@ D∇u.n=0 , ∂Ω⤬(0,T) üzerinde @u(0)=φ , Ω üzerinde)┤ ile ifade edilen reaksiyon-difüzyon matematiksel modelleri incelenmiş ve beyin tümörlerinin büyümesini tanımlamak için diferansiyel denklemlerin kullanılması hakkında bilgiler verilmiştir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yer alan giriş kısmında mevcut literatür hakkında detaylı bir bilgi sunulmuştur. İkinci ve üçüncü bölümde beyin tümörü modellerinde diferensiyel denklemlerin kullanımı hakkında bazı matematiksel modellerden ve bu modellerin özelliklerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde mevcut bazı bulgulardan söz edilmiş olup beşinci bölüm ise sonuç kısmına ayrılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Beyin Tümörleri, Matematiksel Model, Tümör Büyümesi, Kanser Tümörleri
Özet (Çeviri)
In this graduate thesis, basic mathematical models such as (∂c ̅)/(∂t ̅ )=¯(∇ ) .J+ρc ̅ explaining brain tumor growth with the help of differential equations and reaction-diffusion mathematical models expressed by {█(∂_t u-div(D(x)∇u)-f(u)=0 ,on Ω⤬(0,T)@ D∇u.n=0 ,on ∂Ω⤬(0,T)@u(0)=φ , on Ω )┤ were examined and information is given on using differential equations to describe the growth of brain tumors. This thesis consist of five chapters. In the introduction part of the first chapter, detailed information about the current literature is presented. In the second and third chapters, some mathematical models about the use of differential equations in brain tumor models and the properties of these models are mentioned. In the fourth chapter, some existing findings are mentioned and the fifth chapter is devoted to the conclusion. KEYWORDS: Brain Tumors, Mathematical Model, Tumor Growth, Cancer Tumors