Hipotiroidili hastalarda hastalık ve ilaç kullanımı hakkında bilgi düzeyi, davranış ve ilaç uyumu ile TSH düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of hypothyroidism patients' knowledge level about the di̇sease and the treatment, their behavior, drug compliance, and TSH level
- Tez No: 667560
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: Hipotiroidi toplumda sık görülen metabolizmayı düzenleyerek hastaların yaşam kalitesini etkileyen kronik bir hastalıktır. Uzun süre tedavi gerektiren tüm hastalıklarda olduğu gibi hipotiroidide de hastaların bilgi ve farkındalıkları tedavi açısından önemlidir. Bu çalışmada aile hekimliği poliklinikleri ile Eğitim Aile Sağlığı Merkezine (ASM) başvuran hipotiroidi nedeni ile ilaç kullanmakta olan hastaların hastalık ve ilaç kullanımı hakkında bilgi düzeyi, davranış ve ilaç uyumlarını değerlendirerek farkındalığı etkileyen faktörleri araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız SBÜ Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri ile Eğitim ASM'ye başvuran ve çalışmayı kabul eden 18 yaş ve üzeri hipotiriodi nedeni ile ilaç kullanmakta olan 149 hastaya yüz yüze anket şeklinde uygulanmıştır. Anketimizde sosyodemografik özellikler, hipotiroidi hakkında bilgi düzeyi, tutum, davranış, beslenme şekli, aile öyküsü, ilaç uyumlarını ve son 6 ay içerisindeki varsa mevcut tetkikleri taranarak elde edilmiş TSH, T4 değerleri ile geçmiş USG bulguları, anti-TPO pozitifliği ve otoimmün hastalık geçmişinin tarandığı toplamda 30 soru bulunmaktaydı.
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF HYPOTHYROİDİSM PATİENTS' KNOWLEDGE LEVEL ABOUT THE DİSEASE AND THE TREATMENT, THEİR BEHAVİOR, DRUG COMPLİANCE, AND TSH LEVEL OBJECTIVE: Hypothyroidism, which is common in the society, is a chronic disease that affects patients' quality of life by regulating metabolism. Just as all diseases requiring long-term treatment, the knowledge and awareness of the patients are important to treat hypothroidism successfully. In this study, it was aimed to investigate the factors affecting awareness by evaluating the level of knowledge about the disease, drug compliance and behavior of patients who applied to family medicine outpatient clinics and family healthcare center for hypothyroidism. MATERIAL and METHOD: This study was carried out at University of Health Sciences (UHS) Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital family medicine outpatient clinics and family healthcare center. It was applied as a face-to-face questionnaire to 149 patients, aged 18 and over, who were using drugs to treat hypothroidism and accepted to participate to the study. In the questionnaire of thirty questions, the sociodemographic characteristics, level of knowledge about hypothyroidism, attitude, behavior, diet, family history, drug compliance and, if available, TSH and T4 values, past USG findings, anti-TPO positivity and autoimmune disease history obtained by screening the examinations and patient records in the last six months were researched.