Plazma aterojenik indeks'in (PAİ) böbrek taşı etiyolojisindeki önemi
The importance of plasma aterogenic index (PAI) in renal stone etiology
- Tez No: 667559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Yüksek Plazma Aterojenik İndeks (PAİ) obezite ve insülün direnci ile ilişkilidir. Bu durumlar ise ürik asit ve oksalat metabolizmalarını, ayrıca asit ve baz dengelerini bozarak üriner sistem taş hastalığına neden olur. Bu çalışmada PAİ değeri ile böbrek ve üreter taşı hastalıkları arasında bağlantı olup olmadığını araştırdık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2018-Kasım 2020 tarihler arasında kliniğimizde ve polikliniğimize başvuran böbrek ve üreter taşı olan 76, taşı olmayan 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların taş lokalizasyonu (böbrek veya üreter), operasyon tipi, operasyon anındaki ve sonrasındaki veriler, PAİ değerleri (plazma trigiliserit ve HDL'nin logaritmik oranıdır [log (TG / HDL-C)]), hastanede kalış süreleri boyunca görülen komplikasyonlar, hasta başı maliyetler kaydedilerek prospektif olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: High Plasma Atherogenic Index (PAI) is associated with obesity and insulin resistance. These conditions cause urinary system stone disease by disrupting uric acid and oxalate metabolism, as well as acid and base balances. In this study, we investigated whether there is a link between PAI value and kidney and ureteral stone diseases. Material and Method: Between January 2018 and November 2020, 76 patients with kidney and ureteral stones and 80 patients without stones who applied to our clinic and outpatient clinic were included in the study. Patients' stone location (kidney or ureter), type of operation, data at the time of operation and after surgery, PAI values (plasma triglyceride and logarithmic ratio of HDL [log (TG / HDL-C)]), complications during hospital stay, per patient costs were recorded and evaluated prospectively.