Akut hiperkarbik solunum yetmezliği hastalarında, yüksek akımlı nazal oksijen ve noninvaziv mekanik ventilasyon tedavisinin kısa ve orta dönem mortalite üzerine etkisinin karşılaştırılması: Prospektif gözlemsel çalışma
Acute hypercarbia respiratory failure in patients with high flow nasal and non-invasive mechanical ventilation oxygen therapy comparison of the effects of short- and medium-term mortality: A prospective observational studies
  1. Tez No: 667561
  2. Yazar: BURCU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN EMRE EROĞLU, UZMAN SERDAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Akut hiperkapnik solunum yetmezliği (AHSY) tedavisinde Non-İnvaziv Mekanik Ventilasyon (NIMV) sık kullanılan ve mortaliteyi azalttığı bilinen tedavi yöntemidir. Bununla birlikte hasta ajitasyonuna neden olabilir, salgı kontrolünü zorlaştırabilir, hasta iletişimini ve beslenmesini kısıtlayabilir, ciltte irritasyona neden olabilir. Yüksek Akımlı Nazal Oksijen (HFNO) ölü boşluğu azaltan, PEEP etkisi olan, salgı hidrasyonunu sağlayan yüksek konforlu solunum destek cihazıdır. Çalışmamızın birincil amacı NIMV ve HFNO tedavisinin mortaliteye etkisini karşılaştırmaktır. İkincil amacı ise gruplar arası kan gazı, solunum sayısı, satürasyon değişim oranlarını, tolerasyon oranlarını karşılamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, prospektif, gözlemsel çalışma olarak tasarlandı. Acil servise başvuran 18 yaş ve üstü, kan gazı ile AHSY tespit edilen, NIMV/HFNO uygulanan hastalar dahil edildi. 30 dakika NIMV/HFNO tedavisini sürdüremeyen, tedavi başlangıcında invaziv mekanik ventilasyon endikasyonu olan, yeterli sıvı resüsitasyonuna rağmen sistolik kan basıncı
Özet (Çeviri)
Objective: Non-Invasive Mechanical Ventilation (NIMV) is a commonly used treatment method known to decrease mortality in the treatment of acute hypercapnic respiratory failure (AHSR). However, it may cause patient agitation, complicate secretion control, limit patient communication and nutrition, and cause skin irritation. High Flow Nasal Oxygen (HFNO) is a highly comfortable respiratory support device that reduces dead space, has PEEP effect, and provides secretory hydration. The primary aim of our study is to compare the effect of NIMV and HFNO treatment on mortality. Its secondary purpose is to meet the intergroup blood gas, respiratory rate, saturation change rates and tolerance rates. The primary aim of our study is to compare the effect of NIMV and HFNO treatment on mortality. Its secondary purpose is to meet the intergroup blood gas, respiratory rate, saturation change rates and tolerance rates. Materials and Methods: Our study was designed as a single center, prospective, observational study. Patients who were 18 years of age and older who were admitted to the emergency department, who were found to have AHSY with blood gas, and who received NIMV / HFNO were included. Patients who could not continue NIMV / HFNO therapy for 30 minutes, who had an indication for invasive mechanical ventilation at the beginning of treatment, and who had systolic blood pressure