Cahiliye tanrılarından Menâf
Manaf; Among the gods of jahiliyyah
  1. Tez No: 667570
  2. Yazar: SEFIKA TRAMPA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAHFUZ SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İslam öncesi dönemde ibadet edilen sayısızca tanrının varlığı bilinmektedir. Bu tanrılar, Cahiliye insanı ile ulaşılmaz gördükleri yüce Allah arasında bir aracı olarak kabul görmekteydi. Aracıların memnun edilmesi, Allah'ın memnun edildiği anlamına gelmekteydi. Onlara karşı gösterilen aşırı ihtiram bundan dolayıdır. Bu sebeple, her kabilenin kendisine ait bir putu ve her bölgenin bu putlara ibadet edilen bir mabedi bulunmaktaydı. Menâf, aynı vasıflara sahip bu tanrılardan biridir ve Mekke'de Kureyşliler tarafından ibadet edilmesiyle bilinmektedir. Temel kaynaklarımızda bu tanrının nereden getirildiği ve kimler tarafından kendisine ibadet edildiği konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır. Ancak daha sonraki dönemlerde yapılan çalışmalar ve gerçekleştirilen keşifler sonucunda söz konusu tanrının tarihsel serencamını ve tasvirini kısmen dahi olsa ortaya koymak mümkün olmuştur. Bu yeni veriler, hakkında var olan bilgi eksikliğine karşın itibarlı, geniş bir coğrafyada ibadet edilen bir tanrı olduğunu da göstermektedir. Bu durum ise tanrı Menâf'ın yüceltilmesini Kureyş kabilesi ile sınırlandıramayacağımız gibi aidiyetini de Mekke bölgesi ile kısıtlayamayacağımızı açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that there were countless gods worshiped in the pre-Islamic period. These gods were regarded as intermediaries between the people of Jahiliyyah and the supreme God whom they saw inaccessible. Pleasing intermediaries meant satisfying Allah. That is why the excessive reverence shown towards them. Therefore, each tribe had its own idol and each region had a temple to worship these idols. Manaf is one of these gods with the same qualifications and is known to be worshiped by Qurayshites in Mecca. In our primal sources there is not enough information about where this god was brought from and by whom it was worshiped. However, as a result of the studies and discoveries made in late periods, it was possible to reveal the historical consequence and description of the god in question even partially. These new data also show that despite the lack of information about it, it is a respected god that is whorshiped in a wide geography. This situation makes it clear that we cannot limit the glorification of the god of Manaf to the Quraysh tribe, nor can we restrict its belonging to the Mecca region.