Duygusal sermaye boyutlarının çatışma yönetim stilleri üzerine etkisi
Impact of emotional capital dimensions on conflict management styles
- Tez No: 667571
- Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde çalışanların duygusal sermaye düzeylerinin akranları ile yaşadıkları çatışmalarda kullandıkları çatışma yönetim stilleri üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini Gaziantep OSB'de tekstil alanında faaliyet gösteren özel sektör çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 05 Ekim 2019 – 15 Şubat 2020 tarihleri arasında Gaziantep ilinde sözkonusu sektörde çalışmakta olan 419 işgörenden anket yöntemi ile ihtiyaç olunan veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler, YEM (Yapısal Eşitlik Modeli) kullanılarak, SPSS 22.0 ve AMOS 23.0 bilgisayarlı istatistik paket programları vasıtasıyla incelenmiştir. Araştırma sonucunda duygusal sermayenin her bir alt boyutunun (uyumluluk, öz yönetim, ilişki yönetimi, sosyal farkındalık ve kişisel farkındalık) örgütsel çatışma yönetim stillerinin tümü (ödün verme, kaçınma, uzlaşma, hükmetme ve bütünleştirme) üzerinde etkisinin olduğu; yönünün (pozitif – negatif) ise örgütsel çatışma yönetim stilleri arasında farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study mainly aims to examine the effects of emotional capital levels of employees, working in the textile sector of Gaziantep Organized Industrial Site, on the conflict management styles which they use in conflicts with their peers. The universe of the study is private sector employees working in the textile field in Gaziantep Organized Industrial Site. Within the scope of the research, the required data has been collected from 419 employees working in the mentioned sector in Gaziantep between 05 October 2019 - 15 February 2020 by using the convenience sampling method. The data obtained have been analyzed by using SEM (Structural Equation Model) through SPSS 22.0 and AMOS 23.0 computerized statistical package programs. As a result of the study, it has been found that each sub-dimension (adaptibility, self-management, relationship management, social awareness, and self-awareness) of emotional capital has an effect on all organizational conflict management styles (compromise, avoidance, reconciliation, domination and integration) and the direction (positive - negative) of emotional capital differs among organizational conflict management styles.