Bi-disperse magnetorheological fluids
İki dağılımlı magnetoreolojik akışkanlar
  1. Tez No: 667580
  2. Yazar: MONA NEJATPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAĞCI ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Süperparamagnetik demir oksit nanoparçacıklarından otomotivden tıbba kadar pek çok farklı alanla yararlanılmaktadır. Her alanda daima, daha iyi performansa yönelik, bilim insanları için yeni zorluklar teşkil eden bir ihtiyaç söz konusudur. Bu tez çalışmasında bu malzemelere dair sorunları çözmek ve bu malzemelerin özelliklerini geliştirmek için magnetoreolojik akışkanlar ve magnetik hidrojeller çalışılmıştır. Magnetoreolojik akışkanlar çoğunlukla çeşitli yağlardan oluşan taşıyıcı akışkanlar içerisindeki mikron boyutlu magnetik parçacıklardan meydana gelir. Magnetoreolojik akışkanlardaki en büyük zorluk raf ve kullanım ömürlerini arttırmak için çökelmelerini önlemek ve tekrar dağılabilirliğini geliştirmektir. Bu tez çalışması yüksek parçacık yüklü magnetoreolojik akışkanların iyi magnetoreolojik özelliklere sahip şekilde kararlılığını ve yeniden dağılabilirliğini arttırmak için bir yöntem önermekte ve sergilemektedir. Birbirleriyle etkileşimde olacak mikron boyutlu magnetik parçacıklar ve işlevsel süperparamagnetik nanoparçacıklardan oluşan iki dağılımlı magnetoreolojik ilk strateji olarak önerilmektedir. İlk olarak fikir ticari bir magnetoreolojik akışkan, 140-CG LORD® (hidrolik yağ içinde yağ aside kaplı mikron boyutlu parçacıklar içermektedir) üzerinde denenmiştir. Yüzey kaplamasının ve süperparamagnetik demir oksit nanoparçacık içeriğinin çökelme ve magnetoreolojik özellikler üzerine etkisini anlamak için poliakrilik asit ve lorik asit kaplı süperparamagnetik nanoparçacıklar sentezlenmiş ve 5-20 yüzde ağırlıklarda 140-CG LORD® 'a eklenmiştir. Ardından hidrolik yağ, silikon yağı, mineral yağ ve gliserol gibi çeşitli taşıyıcı yağlara ticari karbonil demir ve lorik asit kaplı süperparamagnetik nanoparçacık veya poliakrilik asit kaplı süperparamagnetik nanoparçacık eklenerek yeni iki dağılımlı magnetoreolojik akışkanlar hazırlanmıştır. Hazırlanan iki dağılımlı magnetoreolojik akışkanların magnetoreolojik özellikleri Anton Paar 302 MCR reometre ile hem rotasyonel hem de frekans modlarında ölçülmüş ve mekanik özellikleri ile çökelme davranışları referans olarak 140-CG LORD® iki dağılımlı magnetoreolojik akışkan ile karşılaştırılmıştır. Poliakrilik asit kaplı süperparamagnetik nanoparçacıklar aylarca kararlı kalabilmesi, daha iyi yeniden dağılabilirlik ve en az ticari iki dağılımlı magnetoreolojik akışkan kadar iyi magnetoreolojik özelliklere sahip olmasıyla her iki fomülasyonda da en iyi magnetoreolojik akışkanları ortaya çıkarmıştır. Seçilen iki dağılımlı magnetoreolojik akışkanlar Prof. İsmail Lazoğlu'nun grubu tarafından çamaşır makinesi damperlerinde kullanılmıştır. Bu araştırma TÜBİTAK ve Arçelik tarafından finanse edilmiştir (ID: 5150060).
Özet (Çeviri)
Superparamagnetic iron oxide nanoparticles (SPION) are exploited in many different fields from automotive to medicine. In every field, there is always a need for better performance that exhibits new challenges to scientists. In this thesis work magnetorheological fluids and magnetic hydrogels are studied to solve the problems and improve the properties of these materials. Magnetorheological Fluids (MRFs) are non-Brownian fluids that consist of micron-sized magnetic particles in carrier fluids, mostly different oils. The biggest challenge in MRFs is the prevention of sedimentation and enhancement of redispersibility to prolong shelf-life as well as life-in-use. This thesis work proposed and demonstrated a method to improve the stability and redisperability of MRFs with high particle loading while having good magnetorheological properties. Bidisperse MRFs composed of micron-sized magnetic particles and functional superparamagnetic nanoparticles which would interact with each other is proposed as the primary strategy. First, the idea was tested on a commercial MRF, 140-CG LORD® (with fatty-acid coated micron-sized particles in hydraulic oil). Poly(acrylic) acid and lauric-acid coated superparamagnetic iron oxide nanoparticles (SPION-PAA and SPION-LA) were synthesized and added in 5-20 weight percentages to 140-CG LORD® to understand the influence of surface coating and SPION content on the sedimentation and magnetorheological properties. Then, new bidisperse MRFs were prepared by adding commercial bare carbonyl iron (CI) and SPION-LA or SPION-PAA to different carrier fluids. Also, CI was coated with LA and bidisperse MRFs were prepared from CI-LA and SPION-LA or SPION-PAA in different carrier oils such as hydraulic oil, silicone oil, mineral oil and glycerol. Magnetorheological properties of prepared bidisperse MRFs were measured with Anton Paar 302 MCR rheometer in both rotational, and frequency modes and mechanical properties, as well as the sedimentation behavior of MRFs, were compared with 140-LORD MRF® as a benchmark. SPION-PAA particles provided the best MRFs in both formulations with enhanced stability for months, better redispersibility and rheological properties at least as good as the commercial one. Selected bidisperse MRFs were used in washing machine MR dampers by the group of Prof. İsmail Lazoglu. This research was funded by TUBITAK and Arçelik (ID: 5150060).