Yeşil sebzelerde genişlemiş spektrumlu beta laktamaz ve karbapenemaz üretenenterobacteriales suşlarının araştırılması
Investigation of expanded spectrum beta lactamase and carbapenemase producing enterobacteriales strains in green vegetables
  1. Tez No: 667589
  2. Yazar: VASFİ MEHMET BALKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKHET NİLÜFER ZORBA, DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde sağlıklı ve dengeli beslenme amacıyla çiğ sebze tüketimine olan ilgi artmıştır. Ancak yeşil yapraklı bitkilerin çiğ olarak tüketilmesi gıda kaynaklı hastalıklar açısından bir risk oluşturmaktadır. Bakteriler arasında artan antibiyotik direncinin gıda kaynaklı bakterilerde de tespit edilmesi özellikle ısıl işlem görmeyen gıdalardaki halk sağlığı tehdidini artırmaktadır. Yapılan bu çalışmada, Çanakkale merkez ve bazı ilçelerinde kurulan semt pazarlarında satışa sunulan dereotu, marul, roka, maydanoz, yeşil soğan, ıspanak, brokoli, pırasa, nane, semizotu, tere, kuzukulağı gibi taze yeşil sebzelerden toplam 96 adet örnek analize alınmıştır. Örneklerin Enterobacteriaceae yükleri
Özet (Çeviri)
Nowadays, there has been an increased interest in consuming raw vegetables for a healthy and balanced diet. Consumption of green leafy plants as raw poses a risk in terms of foodborne diseases. Increased antibiotic resistance among bacteria was also detected in foodborne bacteria and this situation increases the public health threat, especially in the foods that are not heat-treated. In this study, A total of 96 samples, including dill, lettuce, arugula, parsley, green onion, spinach, broccoli, leeks, mint, purslane, cress, sorrel were analyzed. Enterobacteriaceae loads of the samples were determined between