Okul müdürlerinin etik liderlik davranışlarının örgütsel sessizliğe etkisi: Erzurum ili, Oltu ilçesi örneği
The effect of ethical leadership behaviors of school managers on organizational silence: Erzurum provi̇nce, Oltu district sample
  1. Tez No: 667617
  2. Yazar: NİHAT KORKU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, Okul Müdürlerinin Etik Liderlik Davranışlarının Örgütsel Sessizliğe Etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, literatür taraması yapılmış ve Erzurum ili Oltu ilçesinde 15.02.2020-15-03.2020 tarihleri arasında iki anket uygulanarak araştırmanın verileri elde edilmiştir. Bu araştırmada, Yılmaz (2005) tarafından geliştirilen Etik Liderlik Ölçeği, Kahveci ve Demirtaş (2013) tarafından geliştirilen Örgütsel Sessizlik Ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 6 ilkokul, 9 ortaokul ve 9 lisede görev yapan 495 kadrolu/sözleşmeli öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada, 280 kişiye anket dağıtılmıştır. Dağıtılan anketlerden 238'i toplanmış ve bunların da 225 tanesi geçerli kabul edilerek veri programına girilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 20.00 ve LISREL 9.30 programında analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeklerin yapı geçerliliğini sağladıkları ve yüksek düzeyde güvenilir olduğu belirlenmiştir. Etik Liderlik ile Örgütsel Sessizlik arasında negatif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Her iki ölçek ve alt boyutları arasında negatif ve anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Yapılan basit doğrusal regresyon analizine göre Etik Liderliğin Örgütsel Sessizliği açıklama yüzdesinin %19,7 olduğu saptanmıştır. Ayrıca, araştırmada kullanılan değişkenler açısından gruplar arasında fark olup olmadığı araştırılmış ve bazı değişkenler açısından gruplar arasında fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the Effect of Ethical Leadership Behaviors of School Principals on Organizational Silence. This survece has been literature searched and the dates when the study was obtained by applying two questionnaires surveys 15.02.2020-15-03.2020 in Oltu district of Erzurum province. Researched Ethical Leadership Scale by Bumada, Yılmaz (2005), Organizational Silence Scales were used by Kahveci and Demirtaş (2013) again. The universe of the research is 495 permanent / contract teachers working in 6 primary schools, 9 secondary schools and 9 high schools. No sample was selected in the study, and questionnaires were distributed to 280 people. 238 of the distributed questionnaires were collected and 225 of them were accepted and entered into the data program. The data obtained from the research were analyzed in SPSS 20.00 and LISREL 9.30 programs. As well as that the scales used in the research provide structure validity and are highly reliable. It is seen that there is a negative, moderate and significant relationship between Ethical Leadership and Organizational Silence. A negative and significant relationship was found between both scales and sub pairs. According to the simple cycle regression analysis, the Organizational Silence of Ethical Leadership was found to be 19.7 %. In addition, among the variables used in the study, the difference between the groups was investigated and it was found that there was a difference between some variables.