Geniş grup kimliği bağlamında çatışma sonrası gruplarda çatışma yönetimi ve kimlik inşası – Bosna-Hersek örneği
Conflict management and identity construction in post-conflict groups in the context of large group identity - the example of Bosnia-Herzegovina
  1. Tez No: 667635
  2. Yazar: BAHAR YİĞİTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÖZERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kimlik, devlet ve toplum ilişkileri üzerinde oldukça etkili bir unsurdur. Kimlik nedeniyle devlet veya toplumlar arasında yeni ilişkiler kurulabilir veya bu ilişkiler bozulabilir. Dünya tarihinde birçok kanlı çatışma kimlik farklılıkları sebebiyle meydana gelmiştir. Bosna-Hersek'te 1992 yılında başlayan iç savaş da kimlik farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Bosna-Hersek'te yaşanan savaşın ardından bölgedeki kimlik inşasının incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda kimlik inşası, Geniş Grup Kimliği Kuramı bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Identity is a highly influential factor on state and society relations. Due to identity, new relations may be established or broken down between the state or societies. Many bloody conflicts have occurred due to identity differences in history of world. The civil war that started in 1992 in Bosnia-Herzegovina also stems from differences of identities. The aim of this study is to examine identity construction in the Bosnia-Herzegovina after the war. For this purpose, identity construction has been discussed in the context of Large Group Identity Theory.