Impacts of parentification due to maternal depressive symptoms on the psychological symptomatology and interpersonal relationship quality of their young children: Protective role of father involvement
Annenin depresif belirtileri kaynaklı ebeveynleşme deneyiminin genç çocuğunun psikolojik semptomatoloji ve kişilerarası ilişki kalitesine etkisi: Baba katılımının koruyucu rolü
- Tez No: 667636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR AR KARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ebeveyn psikopatolojilerinden biri olan anne depresyonu/depresif belirtileri hem anne hem aile hem de çocuklar üzerinde zararlı etkilere sahiptir. Önceki çalışmalar, anne depresyonu/depresif belirtilerinin çocukların psikolojik semptomatolojilerinde ve kişiler arası ilişkilerine vurgu yapsa da, şaşırtıcı şekilde, gençlerin anne depresif belirtilerinden kaynaklı ebeveynleşme deneyiminde ve onların semptomatolojilerinde ve kişiler arası ilişkiler niteliğinde baba katılımının rolünü araştıran bir çalışma bulunamamıştır. Bu çalışmanın amacı, anne depresif belirtilerinden kaynaklı ebeveynleşme deneyiminin sonuçlarından baba katılımının rolünü gençlerin psikolojik semptomatolojisini ve kişilerarası ilişkiler niteliğini dikkate alarak incelemektir. 238 anne-genç çiftinden, gençler Ebeveynleşme Envanteri (EE), Baba Katılım Ölçeği (BKÖ), Kısa Semptom Envanteri (KSE) ve Kişilerarası İlişki Boyutları Ölçeği'ni (KİBÖ); anneler ise Durumsal-Sürekli Depresyon Ölçeği'ni (D-SDEP) doldurmuştur. Sonuçlar, annenin depresif belirtilerinin gençlerin ebeveynleşme düzeylerini yordamasa da, gençlerin psikolojik semptomlarını ve kişilerarası ilişki niteliklerini yordadığını göstermiştir. Ayrıca, baba katılımı gençlerin ebeveynleşme düzeylerini ters yönde anlamlı olarak etkilerken; baba katılımı ve annenin depresif belirtilerinin etkileşimi ebeveynleşme üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değildir. Ayrıca, annenin depresif belirtileri, baba katılımı, ebeveynleşme ve bunların etkileşimi gençlerin psikolojik semptomları ve kişilerarası ilişki niteliklerini anlamlı bir şekilde etkilememektedir. Bu çalışma, annenin depresif belirtilerinin gençlerin psikolojik semptomları ve kişilerarası ilişki nitelikleri üzerinde nasıl zararlı etkileri olduğunu anlamamıza önemli katkılar sunmuştur. Ayrıca, ebeveynleşme riski olan gençlerde baba katılımının önemine dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Maternal depression/depressive symptoms have deleterious impacts on children. Although previous studies emphasized the impacts of maternal depression/depressive symptoms on child's symptomatology and interpersonal relationships, there is surprisingly no research about the role of father involvement on parentification due to maternal depressive symptoms and child's symptomatology and interpersonal relationship quality. The purpose of current study is to investigate the role of fathers on the consequences of parentification due to maternal depressive symptoms with regard to adolescents' psychological symptomatology and interpersonal relationship quality. Of 238 mother- adolescent dyads, adolescents completed Parentification Inventory (PI), Father Involvement Scale (FIS), Brief Symptom Inventory (BSI), Scales of Dimensions of Interpersonal Relationships (SDIR) and their mother completed State-Trait Depression Inventory (STDI). The results demonstrated that although maternal depressive symptoms did not significantly predict parentification level of adolescents, it significantly predicted adolescents' psychological symptomatology and interpersonal relationship quality. In addition, while father involvement had negative significant effect on parentification level of adolescents, both father involvement and parentification and their interaction had no significant effect on the adolescents' symptomatology and interpersonal relationship quality. The current study contributed to our understanding of how maternal depressive symptoms have deleterious impacts on adolescents' symptomatology and interpersonal relationship quality. Also, it pointed out the protective role of father involvement on adolescents who might be at risk for parentification.