Sâmiha Ayverdi'nin Rahmet Kapısı isimli eserinde ahlâkî ıstılâhlar
The moral concepts in Sâmiha Ayverdi's work entitled Rahmet Kapısı
  1. Tez No: 667642
  2. Yazar: NİLAY KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÖMÜRLÜ GÜLDÜTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
1905 ile 1993 yılları arasında yaşamış olan Sâmiha Ayverdi, eserlerinde, İslâm dininin özü olan tasavvufu herkesin anlayabileceği bir seviyeden anlatır. Tarîkatlerin kapatıldığı bir dönemde eserleriyle tasavvuf düşüncesinin yeni nesillere aktarılması görevini üstlenmiştir. Yaşadığı dönemde meydana gelen tarihsel olaylar neticesinde toplumda hâkim olan geleneksel şifâhî müslüman kültüründe kırılmalar olmuştur. Ayverdi, kırktan fazla eseriyle, toplumda yaygın olan ve köklerini, tasavvufî öğretiden alan ahlâkî niteliklerin kaybolmaması için büyük hizmetlerde bulunmuştur. Bu çalışmada Sâmiha Ayverdi'nin Rahmet Kapısı isimli eserinde geçen ahlâkî kavramların tespit edilmesi amaçlanmıştır. İlk bölümde tasavvufta“ahlâk”kavramının ne şekilde ele alındığı üzerine odaklanılmış, ikinci bölümde ise Sâmiha Ayverdi'nin görüşleri, tasavvuf düşüncesi ekseninde ahlâkî ıstılâhlar olarak incelenmeye çalışılmıştır. Ayverdi'nin eserlerindeki görüşlerinin tasavvuf düşüncesi geleneğindeki seyri takip edilerek, nefs, aşk, tevhîd, fenâ ve bekā gibi tasavvuf kavramları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sâmiha Ayverdi (1905-1993), who described Sufism as the essence of Islam, managed to reach a diversified audience in order to explain sufi thought by using simple terms, so that the readers can easily comprehend. She took an active role of passing on sufi thoughts to new generations through her works, after the tariqas (the religious orders) were shut down on November 30th, 1925. As a result of the historical events that took place during her lifetime, there were some breaks in the traditional oral Muslim culture that prevailed among the society. Ayverdi, having written more than forty books, made a great contribution in order for the society not to lose the moral values, which were mostly based on the sufi doctrine. In this study, we focused on discussing the moral concepts in one of Sâmiha Ayverdi's work entitled Rahmet Kapısı. In the first chapter, the concept of“morality”is discussed within the scope of the sufi doctrin. Following chapter is concentrated on explaining some fundamental moral concepts of sufism, such as nafs (nefs), divine love (aşk), unity (tevhîd), annihilation (fenâ) and subsistence (bekā).