Lexical bundles in learner writing: An analysis of English argumentative essays of Turkish and Kazakhstani ELT students
Öğrenci yazımında sözcük öbekleri: Türk ve Kazakistanlı İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin tartışmacı metinlerinin analizi
  1. Tez No: 667641
  2. Yazar: MADINA YORUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son dönem araştırmaları tekrarlanan çok kelimeli ifadelerin veya sözcük öbeklerinin etkin kullanımının yazılı ve sözlü akademik söylemin oluşturulmasında önemli rol aldığını göstermişlerdir. Bununla birlikte, literatürde ana dili İngilizce olan ve İngiliz dilini yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerinin sözcük öbeklerini kullanımı arasındaki yapısal ve işlevsel farklılıklardan bahseden birtakım çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada ana dili Türkçe, Kazakça, Rusça olan İngilizce Öğretmenliği Bölümü üniversite öğrencileri ve ana dili İngilizce olan öğrencilerin yazdıkları tartışmacı metinlerdeki sözcük öbeği kullanımı incelenecektir. Bu çalışmanın bulguları, ana dili İngilizce olanların anadili olmayanlara göre sözcük öbeklerinin daha az kullandıkları doğrulandı. Yapısal sınıflandırma açısından sonuçlar isim cümlelerinin dört derlemin tamamında en sık rastlanan türden olduğunu gösterdi. Anadolu Üniversitesi öğrencileri ve anadili İngilizce olan öğrencileri ağırlıklı olarak gönderme ifadelerini kullandı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Ablai Khan Üniversitesi öğrencileri en çok söylem düzenleyicileri tercih ettiler. Anadili İngilizce olan öğrencilerin işlevsel ve yapısal analizi, ana dili İngilizce olmayan öğrencilerle neredeyse benzer sonuçlar verdi. Bununla birlikte, istatistiksel analiz, anadili İngilizce olmayan öğrencilerin, anadili İngilizce olanlara kıyasla sözcük obeklerini daha sıklıkla kullandığını ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Recent publications have demonstrated how the advantageous use of lexical bundles is crucial in the forming of spoken and written discourse. Numerous studies are available in the literature that mentions the structural and functional differences between the use of lexical bundles by native speakers of English and non-native EFL students. This study examined the use of lexical bundles in Turkish, Kazakhstani and English L1 speakers' writing, in the form of argumentative essays with the aim of unveiling the differences in the use of lexical bundles by these three groups in terms of frequency, structures and functions. In the light of the findings of this study, they confirmed the general tendency of lexical bundles tradition that native speakers demonstrate to have less multi-word expressions than non-native speakers. In terms of structural categorization, overall numbers reported that noun phrases were prevalent in all four corpora. Anadolu University students and native speakers most frequently employed referential expressions. Eskişehir Osmangazi University and Ablai Khan University students mainly preferred discourse organizers. Native speakers' functional and structural analysis yielded almost similar results with non-native students. Statistical analysis revealed that non-native speakers overused frequently recurring word sequences in comparison with native speakers.