Dijitalleşen dünyada Turizm 4.0: Akıllı turizm destinasyonu oluşturmada Şanlıurfa için bir model önerisi
Tourism 4.0 in a digitalized world: A model proposal for Şanlıurfa in creating smart tourism destination
  1. Tez No: 667685
  2. Yazar: AHMET ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL UNUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Araştırmanın amacı, Şanlıurfa'nın akıllı turizm destinasyonu olabilmesi için gerekli teknolojik uygulamaları belirleyerek kavramsal bir akıllı turizm destinasyon modeli önermektir. Bu kapsamda, öncelikle Şanlıurfa'daki turizm paydaşlarıyla yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılarak yüzyüze görüşme yapılmıştır. Daha sonra, Şanlıurfa'yı ziyaret eden turistlerin seyahat deneyimlerine ilişkin görüşlerinin belirlenebilmesi ve deneyim kalitelerinin artırılmasına yönelik teknolojik çözümler sunulabilmesi için Tripadvisor.com sitesi üzerinden yapılan 665 yorum incelenmiştir. Ayrıca, Türkiye'de turizm alanında görev yapan akademisyenlerden ve şehri ziyaret eden turistlerden anket aracılığı ile veri toplanmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde, Şanlıurfa'da birçok uygulamanın ve ileriye yönelik akıllı turizm projelerinin bulunduğu, ziyaretçilerin mevcut uygulamalardan genel olarak memnun oldukları, teknolojiye yönelik personele gerekli eğitimin verilmediği ve yerel halkın ilgisinin düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Akıllı turizm destinasyon uygulamaları konusunda paydaş görüşlerinin olumlu ve Şanlıurfa'da altyapının genel anlamda uygun olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, Şanlıurfa'nın mimari yapısı ve ambiyansı turistlerin en çok memnun olduğu özellikler olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda yapılacak uygulamalar konusunda şehrin mistik dokusuna zarar verilmemesine özen gösterilmelidir. Şanlıurfa'yı ziyaret eden turistlerin genel olarak erkek, evli, lisans mezunu, 29-39 yaş arasında ve 4500 TL ve üzeri gelire sahip, kültür turizmi kapsamında ve genellikle ilk kez ziyaret ettikleri belirlenmiştir. Bunun yanında, katılımcıların çoğunluğunun akıllı cep telefonunun ve internet paketinin bulunduğu, online bankacılık işlemlerini kullandıkları, online bilet ve online tatil satın aldıkları ve mobil uygulamaları sıklıkla kullandıkları tespit edilmiştir. Turistik yerler hakkında güncel bilgilere online erişimin sağlanması, internet üzerinden bilet satın alınabilmesi, destinasyona ait web sitesi, online rezervasyon sistemi ve akıllı destinasyon mobil uygulaması ön plana çıkan uygulamalar olarak belirlenmiştir. Ayrıca, katılımcıların teknoloji kullanım öz yeterlilikleri ve teknoloji kullanıma yönelik tutumlarının yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, araştırma kapsamında Şanlıurfa'ya yönelik akıllı turizm destinasyon modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to propose a conceptual smart tourism destination model by determining the technological applications necessary for Şanlıurfa to become a smart tourism destination. In this context, first of all, face to face interviews were made with the tourism stakeholders in Şanlıurfa using the semi-structured interview method. Afterwards, 665 comments made on the Tripadvisor.com website were examined in order to determine the views of the tourists visiting Sanliurfa on their travel experiences and to offer technological solutions to increase the quality of the experience. Moreover, data were collected through a survey from academics working in the field of tourism in Turkey and tourists visiting the city. As a result of the findings obtained, it was determined that there are many applications and smart tourism projects in Şanlıurfa, visitors are generally satisfied with the current applications, the necessary training for technology is not given to the personnel and the interest of the local people is low. It was revealed that the stakeholder views on smart tourism destination applications are positive and the infrastructure in Şanlıurfa is generally suitable. Furthermore, the architectural structure and ambiance of Şanlıurfa were determined as the most pleasing features for tourists. Care should be taken not to damage the mystical texture of the city regarding the applications to be made in this context. It was determined that the tourists visiting Şanlıurfa are generally male, married, undergraduate degree, between the ages of 29-39, with an income of 4500 TL and above, visiting the city within the scope of cultural tourism and visiting generally for the first time. Besides, it was determined that most of the visitors have a smart mobile phone and internet package, use online banking transactions, buy tickets and vacation online, and use mobile applications frequently. Providing online access to up-to-date information about tourist destinations, the ability to purchase tickets online, the destination's website, online reservation system and smart destination mobile application was identified as prominent applications. Moreover, it was concluded that the visitors' technology use self-efficacy and attitudes towards technology use were at a high level. Finally, within the scope of the research, a smart tourism destination model for Şanlıurfa was proposed.