Dijital fotoğrafın baskı kalitesine olan etkisi
Influence of digital photograph on the printing quality
- Tez No: 155900
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZAİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüz artık her şeyin hızlı bir şekilde dijitalleştiği bir dönemdir. Son yıllarda dijitalleşen unsurların en önemlisi ve en dikkat çekicisi şüphesiz dijital fotoğraflardır. Bu değişim ister istemez dijital fotoğrafların kalitesinin tartışıldığı bir ortam meydana getirmiştir. Basılı malzemelerin temel öğesi de fotoğraflar olunca, dijital fotoğrafların baskı kalitesine olan etkisi tartışılır oldu. Bu çalışmada, fotoğrafçılığın başlangıcından itibaren meydana gelen değişimleri, sayısal fotoğrafın ortaya çıkışı ve gelişimi, sayısal fotoğraf ile analog fotoğrafın kıyası ve dijital fotoğrafın baskıda kullanımı, ele alınarak, dijital fotoğrafın baskı kalitesine olan etkisi uygulamalarla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmalar ve uygulamalar sonucunda, dijital fotoğrafların üzerinde gerekli renk düzeltmeleri yapıldıktan sonra baskıya sokulabileceği ve beklenen kaliteyi sağlayacağı kanısına varılmıştır.Anahtar Kelimeler : Dijital Fotoğraf, Analog Fotoğraf, Baskı Kalitesine etkisi
Özet (Çeviri)
Today, we live in an age that all things get digitalised in a fast manner. It is doubtless that the most important and attractive element that gets digitalised is digital photographs. This change resulted in an environment where the quality of digital photographs is discussed. The main element of printed materials is photographs, therefore influence of digital photographs on the printing quality started to be discussed widely. In this work, changes occurring since the start of photography, appearance and development of digital photographs, comparison between digital photographs and analog photographs and use of digital photographs in printing were treated and influence of digital photograph on the printing quality tried to be explained in light of practice. As a conclusion from the researches and applications, it was determined that digital photographs may be used for printing and assure the necessary quality providing the necessary color amendments are made.Key words : Digital photography, Analog photography, Its Influence on Printing Quality