Mimarlıkta postorganik paradigma bağlamında beden - mekan hibridleşmesi
The Hybridization of body - space in architecture in the context of the postorganic paradigm
- Tez No: 142929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIS ULUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
MİMARLIKTA POSTORGANIK PARADİGMA BAĞLAMINDA BEDEN - MEKAN HİBRİDLEŞMESİ ÖZET Günümüze dek geçerli olan tüm ölçüt ve değerleri etkisi altına alarak dönüştürme eğiliminde olan dijital teknolojiler, mimarlığın da temel olgularını ve kavramlarını dönüştürmektedir. Mimarlığın en temel olgularından olan mekan, dijital teknolojilerin etkileriyle oluşan yeni bağlamda yeniden tanımlanma sürecine girmiştir. Mekan yalnızca mimarlıkta değil fen / sosyal / insan bilimlerinin çeşitli alanlarında da araştırılmakta olan bir olgu olduğu için, dijital teknolojilerle etkileşimi de daha karmaşık düzeyde olmaktadır. Dijital teknolojiler ve bilgi iletişim araçlarının sunduğu olanaklarla zaman, yer, mesafe gibi kısıtlamalarından bağımsızlaştığı öne sürülen mekan, oluşan yeni bağlamda eskisinden farklı bir varoluşa sahip olacaktır. Dijital teknolojilerle mekanın etkileşimi üzerine üretilen söylemlerin çoğunluğu, elektronik ortamın ve dijital mekanın fiziksel mekanın yerine geçeceğini iddia etmektedir. Okumakta olduğunuz tezde ise, bu genel kanıdan farklı bir görüş ortaya konulmaktadır. Mekanın fiziksellikten sıyrılıp bağımsızlaşması fikrinin aksine, mekanın fizikselliği ile beraber dijital teknolojilerle etkileşerek dönüşeceği tartışılmaktadır. Mekan gibi disiplinlerarası bir olgu olan beden, mekanın dijital teknolojilerle dönüşmesinde başroldeki aktörlerden biridir. Varoluşunun başlangıcından bu yana mekan ile birebir ilişki içinde olan beden, bu dönüşümde önemli bir role sahiptir. Okuduğunuz tez kapsamında beden, yeni oluşan bağlamda mekanla aynı ölçüt ve değerlerle ele alındığı için tanımlayıcı bir işleve sahiptir. Bedenin dijital teknolojilerin etkileriyle geçirdiği dönüşümlerin yorumlanması, mekanın dönüşüm sürecini tanımlamakta yardımcı olmuştur. Dijital teknolojilerin etkileriyle yeniden tanımlanan beden ve mekan, benzer dönüşüm süreçleri geçirdikleri için ortaya yeni bir beden - mekan ilişkisi çıkmaktadır. Ortaya çıkan yeni beden - mekan ilişkisini ikili bir ilişki ve ya karşılıklı etkileşimle açıklamak yeterli olmamaktadır. Dijital teknolojilerin etkileriyle farklılıkları yok olan, ivaralarındaki sınırlar belirsizleşen tüm ikili ilişkilerde olduğu gibi, beden ve mekan arasındaki uzaklığın azalmasıyla iki olgu birbirine geçişip hibrid bir tekil varlığa dönüşmektedir. Oluşan yeni bağlamda ne beden ne de mekan özgün değerleriyle varolmaktadır, artık geçerli olan iki olgunun hibridleşmesiyle ortaya çıkan varlığın karakteristikleridir. Dijital teknolojilerin etkileriyle oluşan yeni bağlamsa, yalnızca elektronikleşme ya da dijitalleşme ile ilgili değildir; aynı zamanda biyolojik ve anatomik çağrışımlar da içermektedir. Ortaya çıkan yeni bağlam postorganik paradigmadır. Postorganik paradigma, beden ile mekanın ilişkisinde, hibridleşme ile yeni bir dönüm noktasını işaret etmektedir ve dijital teknolojilerle dönüşüm sürecinde fiziksel mekanın beden ile hibridleşmesinde bir eşik işlevi görmektedir. Sonuç olarak; okumakta olduğunuz tezin amacı dijital teknolojilerle etkileşmekte olan mekanın fizikselliğini terketmeden dönüşmesini tartışmaktır. Bu dönüşüm sürecinde mekanla aynı bağlamda yer alan beden, bir“öteki”olarak mekanı tanımlamaktadır. Aynı bağlamda aynı değer ve ölçütlerle yeniden tanımlanan beden ve mekan, birbiriyle etkileşerek ve sürekli geribeslemelerle birbirlerini tanımlayarak hibridleşmişlerdir.
Özet (Çeviri)
THE HYBRIDIZATION OF BODY - SPACE IN ARCHITECTURE IN THE CONTEXT OF THE POSTORGANIC PARADIGM SUMMARY Digital technologies in tendency to transform all values and criteria that are valid until now, also transforms the main facts and concepts of architecture. The space that is one of the main facts of architecture, entered the process of redefinition under the effects of digital technologies. The interaction between architecture and digital technologies is quite complex because the space is the facts not only of architecture but also explored in science and social, human sciences. The space claimed to be freed from limitations like time, place and distance, will have a different kind of presence from its earlier one in the new context. The most of the ideas produced about the interaction of space and digital technologies claims that electronic or digital space will have the place of physical space. In the thesis you are to read - against the idea about the freedom of space by leaving its physicality, the space will transform with its physical presence in the interaction with the digital technologies is discussed. The body, an interdisciplinar fact like space has the leading role in the transformation of the space with digital technologies. From the beginning of its presence which is closer relation with space, the body has an important role in this transformation. In the borders of this thesis, the body has a defining function because it deals with same values and criterions as the space does. To interpret the transformations of body by digital technologies helped to define the transformation process of space. There appears a new kind of relationship between the body and space that are redefined because they had the similar transformation processes. It is not appropriate to explain this relationship with dualist relations or interaction. Body and space like all dualities whose differences disappeared and boundaries between them got indefinite by the effects of digital technologies, get closer and implode so they transform into a singular hybrid form. Not only the body but also the VIspace exist with their original values in new context, by now the characteristics of hybrid form are valid. The new context came into existence by digital technologies is not concerned with only becoming digital or electronical. It also consists of biological and anatomical notions. The new context is postorganic paradigm. Postorganic paradigm indicates a new turn by hybridization and functions as a threshold in the hybridization of body and space. In conclusion; the thesis you are to read discusses the transformation of space with its physicality in the interaction with digital technologies. In this transformation process, the body that is in the same context with space, defines space as an“other”. The body and the space redefined by the same values and criteria in the same context hybridizes by interaction and redefining each other with ongoing feedbacks. Vll