Why do UN Peacekeeping Operations fail? Somalia's AMISOM case
B.M. Barış Koruma Operasyonları neden başarısız olmaktadır? Somali'nin AMISOM (Somali Afrika Birliği Misyonu) vakası
- Tez No: 667704
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yirmi yılı aşan bir süredir Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği bloku dahil bölgesel ortakları, Somali Yarımadasında (Afrika Boynuzunda) farklı barış koruma operasyonları ile iştigal olmaktadır ve hedeflerine hala ulaşamamıştır. 1991 yılında, sivil savaş sonrası Somali eski hükümetini ve tüm kurumlarını çökerten kanlı bir kaosun içine sürüklenmiştir. Somali gibi çatışmaların içindeki yerlerde, barış ve güvenliği sağlamak için askeri operasyonları içermesine rağmen, BM sözleşmesinde barış koruma teriminden bahsedilmemektedir. Şuana kadar dünya genelinde sadece birkaç BM operasyonu kompleks durumları etkisiz hale getirebilmiştir. Bu çalışma özellikle de Somali'de devam eden BM destekli A.U. tarafından yönetilen barış koruma operasyonlarına odaklanarak, BM'in barış koruma operasyonlarının başarısızlıklarını incelemektedir. Ülkenin komşuları Kenya, Etiyopya ve Cibuti'dir. Bu çalışmanın amacı Somali ulusal ordusunun önemini ve bir ülkenin, barış koruma birlikleri gibi yabancı ellerin müdahale olması ile nasıl tam fonksiyon istikrar sağlanamayacağını ortaya koymaktır. Bu bağlamda, bu çalışma literatürden ve 1977 yılında gerçekleşen Etiyopya-Somali savaşında görev yapmış bir emekli askeri general ile yapılan ilave mülakattan alınan kalitatif verileri kullanmaktadır. Analiz göstermektedir ki, BM'nin Somali'ye yaklaşımı, artan terör saldırıları ve sivil ölümler ile sadece durumu daha da kötüleştirmektedir. Bu çalışmanın bulguları AMISOM'un ülke genelindeki kamplarında yardımlarını seks karşılığında yaptığını ortaya koymaktadır. Bu çerçevede bazı birlikler, düzenin yeniden inşa edilmesi ile ISIL ve Al-shabab gibi terör örgütlerinin yenilgiye uğratılmasında başlıca soruna sebep olan Somali ile bölgesel çatışmalar meselesine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma yabancı müdahalelerin mevcut lokal problemlerin varlığını uzattığı sonucuna varmıştır. AMISOM askerlerine sahip güçlü Somali ulusal ordusu ülkenin genel güvenliğini sağlamada şarttır.
Özet (Çeviri)
For more than two decades of efforts, the United Nations and its regional partners, including the African Union bloc, have been involved in various peacekeeping operations in the Horn of Africa, whose goals have not yet been achieved. Somalia was plunged into bloody chaos in 1991 following a civil war that toppled the former government and its entire establishment. The term peacekeeping is not mentioned in the UN charter, although it involves military operations in order to maintain peace and security in areas ridden by conflicts such as Somalia. Fewer UN operations have so far neutralized complex situations across the globe. The study investigates the failure of U. N's peacekeeping operations with a particular focus on the UN supported peacekeeping operations led by A.U that are still ongoing in Somalia. The country neighbors with Kenya, Ethiopia and Djibouti. The purpose of this study is to identify the importance of Somalia's national army and how a country fails in achieving effective stability through the involvement of foreign hands as such as peacekeeping troops. For this purpose, the study uses Qualitative data conducted in the literature and further discussion with a retired military general who participated in the 1977 Ethiopian-Somalia war. The analysis showed that the U. N's approach on Somalia has only deteriorated the condition with increased terror attacks and civilian deaths. The results found that the AMISOM exchanged their aid with sex at their camps across the southern parts of the country. In this regard, some of the countries that have contributed troops to the mission share territorial disputes with Somalia which is a major problem in restoring order and defeating the terror organizations such as ISIL and Al-Shabab. The study concludes that foreign interventions prolong existing local problems. Strong Somali national army with AMISOM troops is required to handle the overall country's security