Hellenistik Çağ'da epos'un değişimine bir örnek olarak Kallimakhos'un Hekale'si
Hecale of Callimachus as an example of the change of epos in the Hellenistic Age
  1. Tez No: 667707
  2. Yazar: MEHMET UĞUR AYBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ÇELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Antik Yunan yazın alanında önemli bir yere sahip olan epos, Hellenistik Dönem'de bu alanda çağın gerekliliklerini karşılamak üzere bir dönüşüm süreci içine girmiştir. Bu tezde, söz konusu dönüşümü açıkça ortaya koyması dolayısıyla MÖ IV. yüzyılın sonlarına doğru Kyrene'de dünyaya gelen Kallimakhos'un kaleme aldığı Hekale adlı eser, minyatür epos olarak adlandırılan epyllion bağlamında incelenmiştir. Hekale'yle birlikte geleneksel epos'un biçimi ve içeriği değişmeye başlamıştır. Artık uzun uzadıya anlatılan kahramanlıklar dönemin epos'unun konusu olmaktan çıkmış, sıradan insanların günlük yaşamları ve duygu durumları bu türün konusu haline gelmiştir. Hellenistik Çağ'da Hekale'nin geleneksel epos'tan ne bakımdan ayrıştığı ya da hangi düzlemlerde buluştuğu ayrıntılı bir biçimde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Dolayısıyla bu çalışma kapsamında epos-epyllion ilişkisine değinilmiştir. Buradan hareketle, Hellenistik Çağ'da sıkça tercih edilen minyatür destanın (epyllion) daha iyi anlaşılması için büyük destanın, yani epos'un Homeros'tan Kallimakhos'a ve onun edebî rakibi olan Apollonios'a uzanan dönüşüm süreci ele alınmıştır. Bu bağlamda geleneksel uzun anlatıların Hellenistik Çağ'da da sürmesi gerektiği görüşünü savunan Apollonios'un epos anlayışı ve şiir sanatına dair görüşlerine karşın geleneksel epik şiirlerin belirli bir kısalıkta olması gerektiğini de ileri süren Kallimakhos'un şiir sanatı anlayışı karşılaştırılarak, iki ozan arasındaki edebî görüş ayrılığının izleri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Having a significant position in Ancient Greek literature, epos entered into a transformation process in the Hellenistic Age in order to supply the requirements of the age. In this thesis, the work named Hecale, written by Callimachus, who was born in Cyrene towards the end of the 4th century BC due to its present clearly on the transformation in question, was examined in the context of the epyllion called miniature epos. With the Hecale, the form and content of traditional epos began to change. The heroism that has been told at length is no longer the matter of the epos of the period, and daily lives and moods of ordinary people have become the subject of this genre. It has been tried to show in detail wherein Hecale differs from traditional epos or in which basis it meets in the Hellenistic Age. Therefore, with the opportunity of this study the epos-epyllion relationship has been mentioned in this study. Thus, in order to better understand the miniature epic (epyllion), which is frequently preferred in the Hellenistic Age, the transformation process of the great epic, that is, epos, from Homer to Callimachus and his literary rival Apollonius is discussed. In this context, the understanding of poetry art of Callimachus, who argued that traditional epic poems should be in a certain shortness too, despite Apollonius's understanding of epos and his views on the art of poetry, who defended the view that traditional long narratives should continue in the Hellenistic Age, by comparing the literary difference of opinion between the two poets traces have been followed.