Müze mağazalarındaki tasarım ürünlerin markalaşmaya etkileri
The impact of souvenir designs on museum branding
  1. Tez No: 667715
  2. Yazar: ROKSAN SAMOĞLUROTHMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI GÜRGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmadaki amaç, müze markasına ve İzmir kent imajına katkı sağlayacak hediyelik eşyalar tasarımı alanını araştırmak ve bir tasarım çalışması tamamlamaktır. Bu kapsamda, yapılan çalışma temel olarak üç ana bölüm halinde ele alınmıştır. İlk bölümde, bir kültür nesnesi olarak hediyenin, farklı kültürlerde nasıl algılandığı ve Türk kültüründeki yeri üzerinde durulmuştur. Buna bağlı olarak hediyenin turizmdeki yeri, hediyelik eşya mağazaları, hedef kitleleri, türleri ve içerik kategorileri incelenmiştir. İkinci bölümde, müzelerin tarihi, amacı ve işlevi üzerinde durulmuş buna bağlı olarak müze mağazalarındaki hediyelik eşyanın rolü incelenmiştir. Müzelerin gelişimi, bölge marklaşmasına etkisi örneklerle desteklenip müze mağazacılığı kavramı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde hediyelik eşya tasarım uygulamaları bulunmaktadır. Tasarımların çıkış noktasında, müzede düzenlenmiş sergilerde bulunan sanat eserlerinin üzerinden yol izlenmiştir. Yapılan uygulamalara bağlı olarak, sonuç kısmında, bugün Arkas Sanat Merkezi'nin markalaşma sürecinde bulunduğu konum değerlendirilerek, müze imajını güçlendirecek ve hediyelik eşyanın, müzenin tanıtımında aracı olabilmesi adına hediyelik eşya tasarımları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to contribute into the branding of the museum and the city of Izmir as a whole, through studying the gift shop/ souvenir market and to create a design project. It divided the scope and findings of the project study into three separate sections. The first part covers how gifts are being interpreted and perceived by different cultures around the world, while also focusing on where Turkey stands in this regard. Furthermore, it elaborates on how souvenirs and gift shops are part of the tourism sector. The part concludes with which demographic these shops appeal to and what products they cover. The second section introduces the history of museums, the purpose behind their establishment, their function and what role the presence of gift shops play in them. The section goes on to cover the evolvement of museums over time, and through examples, how they helped in the branding of territories and countries through proper marketing and use of gift shops. The third section includes the design application of a souvenir. The inspiration behind all items have been taken from the illustrated exhibitions within the museum. By adhering to the design applications presented, the conclusion section looks at the current state of Arkas Art Center from a branding standpoint, and present ideas on how souvenirs can strengthen the branding and the publicity of the museum.