Investigating the quality of teacher reflection and the nature of changes in the quality of teacher reflection through critical incidents analysis
Öğretmenlerin yansıtıcı olma durumlarının niteliği ve kritik olay analizi aracılığıyla yansıtmalarındaki nitelik değişimin incelenmesi
  1. Tez No: 667714
  2. Yazar: ELANUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Karma yöntem araştırma deseni kullanılan bu çalışmada, öğretmenlerin yansıtıcı olma durumlarının niteliğini incelemek ve kritik olaylar analizi aracılığıyla yansıtma temelli rehberliğin öğretmenlerin mesleki gelişimlerine ve yansıtıcı olma niteliğine katkılarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda, Ankara ilinde bulunan ve küme örnekleme yöntemi ile seçilen 66 devlet ortaokulunda çalışmakta olan 236 öğretmen tarama çalışmasına dâhil olmuştur. Bu öğretmenlerden 10 kadın öğretmen gönüllü olarak çoklu durum çalışmasına katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Vinyet Tabanlı Öğretmen Yansıtma Niteliğini Değerlendirme Anketi, yarı yapılandırılmış görüşmeler, yansıtıcı günlükler, yansıtıcı tartışma toplantılarının video kayıtları, saha notları ve araştırmacı memoları kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde betimsel istatistikler, içerik analizi ve durum içi ve çapraz durum analiz yöntemleri kullanılmıştır. Tarama çalışmasından elde edilen bulgular, öğretmenlerin çoğunlukla rutin ya da teknik düzeyde yansıtma yaptıklarını işaret etmektedir. Dahası, öğretmenlerin öğretim süresince alınan kararları ve bu kararların öğrenciler üzerindeki etkisini göz ardı ettikleri ve çoğunlukla kendi davranışlarına odaklandıkları ortaya çıkmaktadır. Çoklu durum çalışmasından elde edilen bulgular ışığında ise, genel olarak, öğretmenlerin yansıtmalarının niteliğinin zamanla olumlu yönde değişim ve gelişim göstermiştir. Bir başka önemli bulgu ise, öğretmenlerin sözlü olarak yaptıkları yansıtmalarda yazılı olarak yaptıkları yansıtmalara göre daha derin ve üretken oldukları görülmektedir. Sonuç olarak, bu bulgular öğretmen yansıtmaları ile ilgili olarak kavramsal önermeye önemli bir katkı sunmaktadır. Ayrıca, bu çalışma ile kritik olaylar analizi içeren yansıtıcı uygulamaların öğretmenlerin mesleki karar verme süreç ve eylemlerinde onları güçlü kıldıkları sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This embedded mixed methods research is an investigation to explore the current status of teachers' reflections and the role of the guided reflective practices through critical incidents analysis in the development of teachers' reflections and their teaching actions. To address this purpose, a multi-case study design is embedded in the survey study. The study involved a sample of 236 teachers from 66 public elementary schools in Ankara that are selected through cluster random sampling. From the sample, ten teachers volunteered to become a study group. This study is carried out between 2017 and 2019 through utilizing multiple sources, including the Vignette-Based Assessment of the Quality of Teacher Reflection Instrument (VBAQTRI), semi-structured interview schedules, reflective journals, video records of reflective discussion sessions, field notes and memos. Descriptive statistics, content analysis, within and cross case analysis are used to analyze the data. Overall, findings of the survey study suggest that teachers generally relied solely on pedagogical preferences and instructional related issues used to accomplish predetermined objectives. Their reflections are limited to their thoughts about lack of students' engagement and students' disruptive behaviors. In the multiple-case study, teachers' reflections indicated growth over time and as the study progressed deeper reflections are evidenced in reflective discussions compared to the reflective journal writings. This combination of findings highlights that the current status of the quality of teacher reflection is evidence-based, and indicates a significant impact on how teachers engage in guided reflective practices through critical incidents analysis and what they take away from them through empowering their instructional decisions and actions.