Creation, protection and transfer of intellectual property rights in mobile applications
Mobil uygulamalardan doğan fikri mülkiyet haklarının korunması ve devri
- Tez No: 667720
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÖZDEN MERHACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, mobil uygulamaların farklı hukuk sistemlerinde korunma şekilleri mevzuat ve içtihatlarla birlikte incelenmektedir. Konunun anlaşılabilmesi için birinci bölümde genel olarak mobil uygulamalar ve içeriklerinin özellikleri anlatılmaktadır. Devamında, ikinci bölümde bu içeriklerin hukuki nitelikleri incelenmiştir. Bir uygulamadan doğan fikri mülkiyet hakları ve uygulamanın bu haklar çerçevesinde korunması bu bölümde anlatılmıştır. Bu inceleme, Avrupa Birliği direktifleri, diğer kuralları ve Avrupa Birliği yargı mercilerinin kararları, Türk mevzuatı ve içtihatları ve Amerika Birleşik Devletleri'nin hukuki düzenlemeleri ve içtihatları ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Son bölümde, mobil uygulamaların hak sahipliği ve hakların devri konusu, ikinci bölümde açıklanan hukuki temel baz alınarak açıklanmıştır. Hem Avrupa Birliği hem de Amerika Birleşik Devletleri sistemlerinin bakış açıları eser sahipliğinin belirlenmesi konusunda dikkate alınmıştır. Lisanslama yoluyla hakların devri de çalışmanın son başlığı altında incelenmiş ve konuya ilişkin halen Amerikan mahkemelerinde devam eden güncel bir dava üzerinden konu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, legal protection of mobile applications under different jurisdictions is examined in consideration with legislation and case laws. To understand the issue, in first chapter, mobile applications in general and characteristics of its aspects are explained. Continuously, in second chapter, these aspects are analyzed in a legal basis. Intellectual property rights that arise form an application and protecting that product by using these rights are explained. While doing so, European Union directives, other regulations and case laws of European Union courts, Turkish legislation and case law examples used and compared it with the regulations and case laws of United States. In last chapter, issue of ownership and transfer of rights in mobile applications examined according to legal basis of these rights that analyzed before in second chapter. Both European Union and United States regulations' point of views are considered in determining the owner and right holder of the intellectual property right. Transfer of these rights through licensing is the last part of this part which is also discussed relating to a current case going on in United States courts.