Hisse senedi ve döviz kuru arasındaki getiri ve volatilite etkileşimi: BRICS ve MIST ülkeleri örneği
Return and volatility interaction between stock markets and currency: The example of BRICS and MIST countries
  1. Tez No: 667721
  2. Yazar: ETHEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜM POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bilgi teknolojilerinin her geçen gün gelişmesinden dolayı piyasalar arasında sermaye hareketleri kolaylaşmaktadır. Bu durum yatırımcıların yatırım yelpazelerinin genişlemesine ve piyasalar arasındaki etkileşimin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yatırımcıların yüksek getiri beklentilerinden dolayı riskten korunabilmeleri için piyasalar arasındaki etkileşim ve aktarım mekanizmalarından haberdar olmaları oldukça önemlidir. Yatırımcıların portföy oluşturulmasına yardımcı olabileceği düşünülen bu çalışmanın temel amacı; BRICS ve MIST ülkelerinin hisse senedi piyasaları ile döviz kuru arasındaki getiri ve volatilite etkileşimini araştırmaktır. Ayrıca BRICS ve MIST ülkelerinin hisse senedi piyasaları arasındaki getiri ve volatilite etkileşimi de incelenmiştir. Çalışma 04.01.2004 - 29.12.2019 dönemine ait haftalık veriler yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Analizler gerçekleştirmek için çok değişkenli VAR-EGARCH modelinden faydalanılmıştır. Sonuç olarak; Brezilya ve Meksika hisse senedi piyasaları ile döviz kuru arasında çift yönlü getiri ve volatilite etkileşimi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Hindistan, Çin ve Güney Afrika hisse senedi piyasaları ile döviz kuru arasında tek yönlü getiri ve volatilite etkileşimi olduğu da belirlenmiştir. Endonezya hisse senedi piyasası ile döviz kuru arasında getiri etkileşimi bulunmamakta ve tek yönlü volatilite etkileşimi bulunmaktadır. Rusya hisse senedi piyasası ile döviz kuru arasında getiri etkileşimi olmamasına rağmen volatilite etkileşimi çift yönlüdür. Güney Kore hisse senedi piyasası ile döviz kuru arasında çift yönlü getiri ve tek yönlü volatilite etkileşimi mevcuttur. Türkiye hisse senedi piyasası ile döviz kuru arasında getiri etkileşimi olmayıp ve volatilite etkileşimi ise tek yönlüdür. Ayrıca BRICS ve MIST ülkelerinin borsaları arasında genel olarak getiri ve volatilite etkileşimi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Capital movements between the markets are getting easier, due to the development of information technologies day by day. This situation causes the investment spectrums of investors to expand and the interaction between markets to emerge. It is very important for investors to be aware of the interaction and transfer mechanisms between the markets in order to be protected from risk due to high return expectations. The main purpose of this study, which is thought to help investors build portfolios, is to investigate the interaction of return and volatility between the stock markets of BRICS and MIST countries and their exchange rate. Additionally, the return and volatility interaction between the stock markets of BRICS and MIST countries is examined. The study was carried out with weekly data for the period 04.01.2004 - 29.12.2019. The multivariate VAR-EGARCH model was used to perform analyzes. Initially, the stationarities of the variables were tested and it was determined that they were stationary in level values. Findings estimated with multivariate VAR-EGARCH model; It has been determined that there is a bilateral return and volatility interaction between the Brazilian and Mexican stock markets and their exchange rate. It has also been determined that there is a one-way interaction of returns and volatility between the Indian, Chinese and South African stock markets and their exchange rates. There is no return interaction between the Indonesian stock market and the exchange rate, but there is a one-way volatility interaction occurred. Although there is no return interaction between the Russian stock market and the exchange rate, the volatility interaction is bilateral. In the study we found that there is an interaction of two-way returns and one-way volatility between the South Korean stock market and the exchange rate. It has been determined that there is no interaction of returns between the Turkish stock market and the exchange rate, and the interaction of volatility is one-way. In the study, it has been determined lastly that there is a return and volatility interaction between the stock markets of BRICS and MIST countries.