Sosyal zekâ ve duygusal zekânın etkili liderlik üzerine etkisi: Kamu sektöründe bir çalışma
The effect of social and emotional intelligence on effective leadership
- Tez No: 667734
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma sosyal zekâ ve duygusal zekânın etkili liderliğe etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya konu olan verilerin elde edilmesinde Ankara'da bir kamu kurumunda çalışan 306 yöneticinin anket cevaplarından istifade edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde sosyal zekâ ve duygusal zekâ arasında %53,6 düzeyinde, sosyal zekâ ve etkili liderlik arasında %40 düzeyinde, duygusal zekâ ve etkili liderlik arasında ise %73,2 düzeyinde anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki görülmüştür. Aynı zamanda sosyal zekâ ve duygusal zekânın etkili liderlik üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of social and emotional intelligence on effective leadership. The questionnaires of 306 managers working in a public institution in Ankara were used to obtain the data subject to the study. As a result of the analysis, a significant positive correlation was observed between social intelligence and emotional intelligence at the level of 53.6%, between social intelligence and effective leadership at a level of 40%, and between emotional intelligence and effective leadership at the level of 73.2%. At the same time, it has been observed that social and emotional intelligence has an effect on effective leadership.