Nötrosofik dörtlü cebirsel yapılar
Neutrosophic quadruple algebraic structures
  1. Tez No: 667733
  2. Yazar: YILMAZ AYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, nötrosofik dörtlü küme teorisi üzerinde çalışılmıştır. Nötrosofik dörtlü sayı ile tekrarlayan nötrosofik dörtlü sayı nedir, nasıl ifade edilmiş ve ne anlama geldiği üzerinde durulmuştur. Bu nötrosofik dörtlü sayılar arasındaki işlemlerden bahsedilmiştir. Nötrosofik dörtlü kümeler üzerinde inşa edilen cebirsel yapılar temel tanım ve özellikleri ile incelenmiş olup örneklere yer verilmiştir. Klasik cebirdeki grup, halka gibi kavramların nötrosofik dörtlü sayılar kümesi üzerindeki yansımaları çalışılmıştır. Bu bağlamda konunun işlevselliğini arttırabilmek amacıyla örneklere yer verilmiştir. Sonrasında ise bir diğer önemli cebirsel yapı olan vektör uzayının nötrosofik dörtlülerdeki formu olan nötrosofik dörtlü vektör uzayı üzerinde temel tanım ve teoremlere değinilmiştir. Tezin son bölümünde ise nötrosofik dörtlü sayılar arasında tanımlanan hiperişlemler yardımıyla elde edilmiş hiperyapılar temel tanımları ile ele alınmıştır ve örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was studied on the neutrosophic quadruple set theory. It was considered on; what the neutrosophic quadruple number & the refined neutrosophic quadruple number are, how they are expressed, what they are meaning. The opetations among these neutrosophic quadruple numbers were mentioned. The algebraic structures that are constructed on neutrosophic quadruple sets were examined with its basic definitions and properties, examples were given. It was studied the reflections on the neutrosophic quadruple numbers set such as group, ring in classical algebra. In this situation, there were given examples for purpose of increasing functionality of the topic. After that, basic definitions and theorems on neutrosophic quadruple vector spaces what is form of vector spaces, that is another important algebraic structure, on neutrosophic quadruples are mentioned. In last section of this thesis, the basic definitions of neutrosophic quadruple hyperstructures which is established with helping hyperoperations that is defined between neutrosphic quadruple numbers were mentioned and examples were examined.