İç balistik hesaplama ve namlu tasarım programı geliştirilmesi
Inner ballistic calculation and design program development
- Tez No: 667748
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde Savunma Teknolojileri alanı oldukça gelişmekte ve uluslararası düzeyde birçok çalışma yapılmaktadır. Bu yüzden ülkemizin ve dünyanın bu alanda birçok yeni çalışmaya ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için yapılacak birçok uygulamadan biri olan bu çalışma silahta olabilecek optimal namlu tasarımının belirlenen sayısal hesaplamalarla yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmalarda ara yüz programı olarak C++ kullanılmıştır. Bu programla hesaplamalara daha düzenli ve hızlı bir şekilde ulaşılmaktadır. Visual Studio içine görsel efektler konularak yapılan bir namlu tasarım programıdır. Ayrıca silah tasarımının en önemli kısmı namludur. Bilgisayar programı ile kullanılacak ara yüzler belirlenecektir. Bu ara yüzler sayesinde namlu kısmının nasıl tasarlanacağı ve tasarım için gerekli parametreler bulunabilecektir. İç balistik hesaplamalarda kullanılan formüller çok uzun ve karmaşık olması nedeniyle namlu tasarımı parametrelerinin hesaplanmasında zaman kaybına yol açmaktadır. Bu zaman kaybını ortadan kaldıran ve piyasada çok pahalı olan bu programlara gerek kalmadan namlu tasarımında kullanılacak parametreler hesaplanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, Defense Technologies is expanding and international studies have been carried out. Therefore, our country and the world have needed many new studies in this field. This study, which is one of the many applications to be done to meet this need, allows the optimal barrel design of the weapon to be made with determined numerical data. C ++ is used as an interface program in these studies. These calculations are reached more regularly and quickly by this program. Visual Studio Renewable is a barrel design program by putting visual effects in it. In addition, the most important part of the weapon design is the barrel. The interfaces to be used with the computer program will be determined. Thanks to these interfaces, how the barrel section will be designed and the necessary parameters for the design will be found. Because the formulas used in internal ballistic calculations are very long and complex, it causes a waste of time in the calculation of barrel design parameters. The parameters to be used in barrel design can be calculated without the need for these programs, which eliminate this time loss and are very expensive in the market.