Development a supervisory control and data acquisition (SCADA / PLC) system for power system automation
  1. Tez No: 667754
  2. Yazar: FALAH HASAN DAKHEEL DAKHEEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Herhangi bir Endüstriyel Otomasyonda birbirine bağlı birçok cihaz var. Bunların uygun şekilde çalışmasını sağlamak için Programlanabilir Mantık denetleyicileri (PLC) kullanılır. PLC'ler, girişleri izlemek ve girişin mantık durumuna bağlı olarak çıkışı kontrol etmek için kullanılan endüstri tabanlı bilgisayarlardır. Bazen sistem uzak sitelere yerleştirilir ve bu sistemlerin işlevlerini kontrol etmek için kullanılır. Bu, Denetleyici Kontrol ve Veri Toplama Sistemi (SCADA) olarak bilinir. SCADA / PLC, tek bir merkezden analiz ve planlama için veri alımı ile uzak bir yerden gerçek zamanlı olarak cihazları ve bileşenleri kontrol etmeyi, izlemeyi ve koordine etmeyi sağlayan bir sistemdir yer.
Özet (Çeviri)
In any Industrial Automation there many devices connected together. In order to make them working suitably Programmable Logic controllers (PLC) are used. PLCs are industry based computers that are used to monitor inputs and control the output based on the logic state of the input. Sometimes the system is placed in remote sites and in order to control the functions of such systems. This is known as Supervisory Control and Data Acquisition System (SCADA).SCADA/PLC is a system that enables to control, monitor and coordinates devices and components in real time from a remote location with the acquisition of data for analysis and planning from one central location.