Pist çabuk onarım amaçlı erken yaş yüksek dayanımlı kendiliğinden yerleşen tamir harçlarının geliştirilmesi
Development of early wet high strength self-compacting mortar mixtures
- Tez No: 667765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı ülke savunmamızın önemli unsurlarından birisidir. Muhtemel bir savaş sırasında düşman kuvvetlerinin ilk hedeflerinden birisi, hava pistlerinin bombalanarak uçak iniş ve kalkışları için kullanılamaz hale getirilmesi olacaktır. Bu durum, uçaklar tarafından kullanılan alanların ve lojistik destek veren tesislerin hasar görmesine ve hava harekâtının önemli ölçüde aksamasına hatta durmasına sebep olabilecektir. Uçak pistleri hava saldırıları sonucu zarar gören bir hava kuvveti birimi savunma durumuna geçemeyecektir. Bu nedenle hasar gören pistlerin hızlıca kullanıma açılması için hızlı onarım harcı gerekmektedir. Bu gereksinimler ve ülkemiz ihtiyaçları da göz önüne alınarak, bu tez çalışması kapsamında öncelikli olarak hasar gören uçak pistlerinin çabuk onarımı amaçlı olmak üzere, mevcut durumdaki karayolları, köprüler, askeri savunma yapıları ve binaların onarımı/güçlendirilmesi ile ilgilenen kişi, kurum ve kuruluşların da ihtiyaçlarına cevap verebilecek Portland çimentosu esaslı erken yaş çok yüksek dayanımlı (en geç 2 saat sonunda en düşük 25 MPa basınç dayanımına sahip) ve kolay kullanılabilirlik amacıyla kendiliğinden yerleşebilme kabiliyetine sahip tamir harçları geliştirilmiştir. Sonuç olarak araştırma bulgularına göre kendiliğinden yerleşebilme kabiliyetine sahip erken yaş yüksek dayanımlı tamir harcı karışımı 25 cm yayılma çapına 12,19 saniyede ulaşmaktadır ve nihai akışkanlık çapı 35,5 cm olarak elde edilmiştir. Bu sonuçlar pist için çabuk onarım amaçlı geliştirilen kendiliğinden yerleşebilme kabiliyetine sahip erken yaş yüksek dayanımlı tamir harcının üstün özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish Air Force Command is one of the important elements of our country's defense. One of the first targets of the enemy forces during a possible war will be to bomb the airfield and make them unusable for aircraft landings and takeoffs. This may cause damage to the areas used by aircraft and facilities that provide logistical support and a significant disruption or even halt of the air operation. An air force unit that has been damaged by airstrikes will not be able to enter defense. Therefore, fast repair mortar is required to quickly open damaged airfield. Taking into consideration these requirements and the needs of our country, within the scope of this thesis, Portland cement-based early-age, high-strength and easy to use self-compacting repair mortars which can meet the needs of the current roads, bridges, military defense structures and the repair/strengthening of buildings, including the rapid repair of aircraft airfields have been developed. As a result, according to the research findings, the early age high strength repair mortar mixture with the ability to self-compacting reaches the spreading diameter of 25 cm in 12.19 seconds and the final fluid diameter is 35.5 cm. These results showed that early age high strength repair mortar with self-compacting ability developed for quick repair for the airfields has superior properties.