A comparative analysis of the translation of the cultural elements in Wuthering Heights by Emily Bronte
Emily Bronte adlı yazarın Uğultulu Tepeler adlı kitabındaki kültürel öğelerin karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 667764
  2. Yazar: SOLEEN MOHAMMED TAHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çeviri Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Emily Bronte tarafından yazılmış İngilizce bir roman olan Uğultulu Tepeler'de yer alan kültürel öğelerin Arapça'dan İngilizce'ye çevirisi ele alınmıştır. Başka bir deyişle, bu romanda yer alan kültürel öğeler ve bu öğelerin çevirmen Mamdouh Haqqi tarafından Arapça'ya nasıl tercüme edildiği analiz edilmistir. Dünyada bir çok dile çevrilmiş olan bu roman için bu çalışmada ilk olarak yazarın hayatı üzerine mercek tutulmuş ve yazarın hayatının, yazdığı metinlere olan etkisi gözlemlenmistir. Akabinde, kitabın Arapça çevirisi uzerinde yoğunlaşılmış olup topluma özgü kültürel formlardaki edebi metinlerin tercümesinin orjinal metinin dil bilimsel ve geleneksel yanlarını muhafaza etmesine olan etkisine ışık tutulmustur. Son olarak, bu çalısmada İngilizce'den Arapça'ya çeviri metaforları, kültürel, sosyal ve politik yonleri kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research the translation of cultural elements from English to Arabic in the English novel Wuthering Heights by Emily Bronte is investigated. In this study, cultural elements found in Wuthering Heights and how translator Mamdouh Haqqi translated these elements into Arabic are analyzed. The thesis focuses on the cultural elements in translating the novel Wuthering Heights written by Emily Bronte, born in 1818. The novel has been translated into many languages, including Arabic. The focus is on the recognition of the writer of this novel since it is known, the life of the writer would inevitably affect her writings; after that, the study deals with the Arabic translation and how the translation of literary texts in a cultural form appropriate to society contributes mainly to preserving the linguistic and traditional aspects of the original text. Another concern of this thesis is to explore the strategies of translating metaphor from English into Arabic, bearing in mind the cultural, social, and political aspects in Wuthering Heights.