Tarım politikalarının arazi kullanım şekli üzerine etkilerinin Küçük Menderes havzası örneğinde izlenmesi
- Tez No: 667773
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KURUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tarım politikalarının arazi kullanım şekli ve üretime olan etkilerinin izlenebilmesi, daha etkili kararlar alınabilmesi için oldukça önemlidir. Tarımsal ürün deseninin uzaktan algılama tekniği ile belirlenebilmesi için teknolojinin ileri düzeyde geliştiği ve haritalama doğruluk oranının yükseldiği bu günlerde, tarım politikalarının arazi kullanım şekline etkilerinin izlenebilmesi için önemli bir araç seviyesine geldiği düşünülmektedir. Bu proje ile, son 10 yıl içerisinde başta prim-destek sistemi olmak üzere uygulanmakta olan tarımsal üretime dair politikaların uygulamaya ne düzeyde etkili olduğunun alansal olarak belirlenmesinde uzaktan algılama tekniği ve coğrafi bilgi sistemlerinin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışma alanı olarak, İzmir ilinin önemli tarımsal üretim alanlarından olan Küçük Menderes havzası seçilmiştir. Projede, son 10 yıl boyunca bitkisel ve hayvancılık ürünlerine verilen destekler temel veriler olarak kullanılmıştır. Hayvancılık desteklerinin yem bitkisi üretim alanlarını artırdığı bilinmektedir. Bunun yanında ve ayrıca desteklenen bitkilerin üretim alanlarındaki değişim incelenmiştir. Sonuçta hem hayvancılık hem de bitkisel üretim desteklerinin her yıl için havza bazında ekili alan miktarları üzerine etkileri arşiv uydu görüntülerinin sınıflandırılması ile değişimleri incelenmiştir. Bu amaçla, Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri laboratuvarı uydu görüntü arşivi ve yazılım-donanım olanaklarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Monitoring the effects of agricultural policies on land use and production is very important in order to make more effective decisions. It is thought that these days, when the technology is advanced in order to determine the agricultural product pattern by remote sensing technique and the mapping accuracy rate is increasing, it has become an important tool to monitor the effects of agricultural policies on land use. With this project, the usability of remote sensing technique and geographic information systems has been investigated in determining the spatial effect of the agricultural production policies implemented in the last 10 years, especially the premium-support system. Küçük Menderes basin, which is one of the important agricultural production areas of İzmir province, has been selected as the study area. In the project, supports given to herbal and livestock products for the last 10 years were used as basic data. Livestock supports are known to increase forage crop production areas. In addition, the change in the production areas of the supported plants was also examined. As a result, the effects of both livestock and crop production supports on the amount of cultivated area on the basin basis for each year have been examined by classifying archival satellite images. For this purpose, the Remote Sensing and Geographical Information Systems laboratory of the Faculty of Agriculture, Department of Soil Science and Plant Nutrition, satellite image archive and software-hardware facilities were used.