Âşıkların şiirlerinde Avrupa'ya göç ve sonuçları
The migration to Europe and its consequences in the minstrel poem
  1. Tez No: 667774
  2. Yazar: FATMA KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AHSEN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 623
Özet
Çalışmamızda 1960'lardan itibaren kitleler hâlinde vatanlarından Avrupa'ya göç eden insanlarımızın yaşadığı göç sürecinin ve karşılaşılan sorunların, âşık şiirlerinden yola çıkılarak bir değerlendirilmesi yapılmaktadır. Göç eden grupların içinde bulunan âşık geleneğinin temsilcileri, şiirlerinde göç konusunu ele alarak hem kendi duygularını yansıtmışlar hem de gurbetçilerin problemlerine yer vererek onların duygularının tercümanı olmuşlardır. Kültürel mirasımızın hem koruyucusu hem de taşıyıcısı olarak nitelendirdiğimiz âşıklar, içinde hasret dolu bir tahta bavulla memleketinden ayrılan insanların gidiş sürecini, gurbet diyarı olan Avrupa'da yaşamlarını sürdürme mücadelesini ve çoğu zaman vatana dönülemediğini, omuzlarında sazları, tellere dökülen sözleriyle kültürel belleğe ilmek ilmek dokumuşlardır. Başta maddi gelir sağlamak olmak üzere çeşitli sebeplerle vatanlarından ayrılarak dili, dini, kimliği farklı bir halkın oluşturduğu Avrupa'nın kanatları altına girerek büyük cesaret gösteren insanların göç sürecinin başından günümüze kadar karşılaştıkları sorunlarla nasıl mücadele etmeye çalıştıkları halk şiirlerine yansıtılmıştır. Tezimizde Avrupa'da yaşayan halk şairlerinin şiirlerinden yola çıkılarak 'acı gurbet' olarak nitelendirilen Avrupa'ya göç süreci ve göç sonucunda oluşan problemler, tespit edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an assessment is made on the basis of the poems of minstrelsy of the migration process and the problems encountered by Turks who migrated from their homeland to Europe en masse since the 1960s. The representatives of the tradition of minstrelsy among the migrant groups reflected their feelings by dealing with the issue of migration in their poems and became the translators of their feelings by giving space to the problems of expatriates. The minstrel, whom we describe as both the protector and the carrier of our cultural heritage, weaved the process of the people who left their homeland with a longing wooden suitcase, the struggle to survive in Europe, which is the land of expatriation, and the fact that they often cannot return to their homeland, their shoulders loaded with reeds, and their words on wires, woven into the cultural memory. It has been reflected in the folk poems on how people who show great courage to leave their homeland for various reasons, especially for financial reason, and come under the wings of Europe, where the people with a different language, religion, and identity, have tried to cope up with the problems they have faced from the beginning of the migration process until today. In this thesis, based on the poems of folk poets living in Europe, the process of migration to Europe, which is described as“bitter expatriate”, and the problems resulting from migration, have been identified and reviewed.