2. ve 3. basamak sağlık kurumlarında görevli uzman doktorların beck anksiyeteskorlarının saptanması
Determination of beck anxiety scores of physicians who work at 2nd and 3rd degreehospitals
- Tez No: 667777
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAÇ NİYAZİ ÖZÜÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Sağlık alanında çalışan kişiler duygusal ve fiziksel streslerin etkisi altındadırlar. Bu streslerin sonucunda oluşabilecek en yaygın ruhsal problemlerden biri anksiyetedir ve sağlık çalışanlarında sık görülür. Bu çalışmada, yaşam kalitesini düşüren bu durumun Türkiye'nin çeşitli sağlık kurumlarında çalışan uzman doktorlardaki oranlarını ve bu durumun oluşmasında etkili olabilecek nedenlerin araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma, Nisan 2016 – Ağustos 2016 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı'nın elektronik posta rehberinde kayıtlı tüm uzman doktorlara çalışmaya katılım davetiyeleri gönderildi. Veri toplanması için elektronik ortamda hazırlanan sosyodemografik veriler ile Beck anksiyete ölçeğinin Türkçe versiyonu anket formu çalışmaya katılmayı kabul eden uzman doktorlar tarafından dolduruldu. Dahil edilme kriterlerini karşılayan uzman doktorların anket verileri SPSS 23 paket programına girilerek istatistiksel analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: People, who works in the healthcare institutions, are under the influence of emotional and physical stress. One of the most common psychological problems that may occur as a result of this stress, is anxiety and it is a frequent problem in healthcare staff. In this study, it is aimed to investigate the rate of incidence of this problem, which reduces the quality of life, among the specialists who work in various healthcare institutions in Turkey and also the reasons which may be effective to arise this problem. Materials and Methods: Within the scope of this study, which is of descriptive and cross-sectional quality, an invitation had been sent out to all specialists who are registered in the e-mail database of the Ministry of Health, for attending the research between the dates of April 2016 – August 2016. With the purpose of collecting data, the questionnaire form, which is prepared as an electronic document and the Turkish version of Beck anxiety scale, was filled by the specialists, who were accepted for attending the research. Statistical analysis has been done by entering the data collected through the questionnaire of the specialists, who fulfill the inclusion criteria, into the packaged software, SPSS23.