Bağımsız denetçi unvanına sahip meslek mensuplarında tükenmişlik sendromu üzerine bir araştırma: Mersin ili örneği
A study on burnout syndrome in professional members with independent auditor title: The case of Mersin province
- Tez No: 667776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışma hayatında yaşanan iş stresi ve artan problemler kişiler üzerinde önemli etkiler bırakır. Çalışan bireylerin karşılaştığı problemlerden birisi de tükenmişlik sendromudur. Literatüre 1970'li yıllarda giren bu kavram kişilerin çalışma hayatında karşılaştığı birçok problem sonrasında negatif yönde etkilenmesini konu edinir. Bağımsız denetim günümüz ticari hayatının en önemli parçasıdır. Şirketlerin mali verilerinin güvenilir ve doğru olması esastır. Finansal tablo kullanıcıları açısından değerlendirilecek veriler süreçteki herkes tarafından çok önemsenir. Doğru ve güvenilir bir veri için en büyük sorumluluk bağımsız denetçiye aittir. Bağımsız denetçiler sunulacak veri için en kilit role sahiptir. Buradan hareketle, bu çalışmada bağımsız denetçilerin tükenmişlik sendromu yaşayıp yaşamadığı ve tükenmişlik sendromunun boyutlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada Mersin ilinde faaliyet gösteren 107 kişiye anket uygulanmış, demografik özellikleri, mesleki düşünceleri ve tükenmişlik boyutları incelenmiştir. Tükenmişlik sendromu düzeylerinin ne derecede olduğunu incelemek için Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis gibi çeşitli istatistiki yöntemler kullanılmıştır. Çeşitli değişkenlerin tükenmişlik seviyesini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bağımsız denetçilerin duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı faktörü ile tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Job stress and increasing problems experienced in working life have a significant impact on people. One of the problems faced by working individuals is burnout syndrome. This concept, which entered the literature in the 1970s, is about people being affected negatively after many problems they face in working life. Independent auditing is the most important part of today's business life. The financial data of the companies must be reliable and accurate. The data to be evaluated in terms of financial statement users are highly regarded by everyone in the process. The biggest responsibility for accurate and reliable data rests with the independent auditor. Independent auditors have the most key role in terms of the accuracy of the data to be presented. This study, it is aimed to examine whether independent auditors experience burnout syndrome and the dimensions of burnout syndrome. In this study, a questionnaire was applied to the independent auditors in Mersin province. Demographic characteristics, professional opinions, and burnout dimensions of the Independent Auditors were examined. Maslach Burnout Scale was used to examine the degree of burnout syndrome levels. Various statistical methods such as Mann Whitney U and Kruskal Wallis were used in the analysis of the data. It was concluded that various variables affect the level of burnout. It has been determined that there is a significant relationship between the emotional exhaustion, depersonalization, and personal accomplishment factors of independent auditors and their burnout levels.