Ebelerde mesleki aidiyetin merhamet yorgunluğu ve yaşam kalitesine etkisi
Effect of professional ownership on compassion fatigue and quality of life among midwives
- Tez No: 684429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Araştırma, ebelerde mesleki aidiyetin merhamet yorgunluğu ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: İlişkisel tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma Temmuz 2020-2021 tarihleri arasında Malatya ilinde bulunan 1. ve 2. Basamak sağlık kurumlarında çalışan 410 ebe ile yürütüldü. Veriler Kişisel Tanıtım Formu, Ebelik Aidiyet Ölçeği, Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği ve Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde; tanımlayıcı istatistiksel analizler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma), pearson korelasyon ve regresyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmadaki ebelerin yaş ortalaması 33.02, %76.6' sı lisans mezunu, %62.4'ü evli, %46.8'inin gelir durumunun gidere eşit olduğu, %50.0'ının çocuk sahibi olmadığı, %90.7'sinin ebe olarak aldığı maaşı yeterli bulmadığı, %58.3'ünün iş bulma sorunu yaşamamak için ebelik mesleğini tercih ettiği, %30.7'sinin şuan Asm de çalıştığı, %89.8'nin kurumda idari görevi olmadığı, %48.5'inin vardiya usulü çalıştığı, toplam hizmet süresinin ortalama 9.08 olduğu bulunmuştur. Ebelerin mesleki aidiyet toplam puan ortalaması ile ikincil travma, mesleki tükenmişlik, merhamet yorgunluğu ve eş duyum yorgunluğu puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak önemli ilişki görülmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the effect of professional ownership on compassion fatigue and quality of life among midwives. Material and method: This descriptive, relational screening study was conducted with 410 midwives working in the primary and secondary health institutions in Malatya province between July 2020 and 2021. Data were collected through the Personal Information Form, Midwifery Ownership Scale, the Compassion Fatigue-Short Scale, and the Work-related Quality of Life Scale. Statistical analysis of the data was performed using descriptive statistical analyses (numbers, percentages, means, standard deviation), Pearson correlation, and regression analysis. Results: The average age of the participating midwives was found 33.02 years, and 76.6% had an undergraduate degree, 62.4% were married, 46.8 % had income equal to expenses, 50.0 % did not have children, 90.7% did not find the salary they received as midwives sufficient, 58.3% preferred midwifery profession because they did not want to have problems in finding a job, 30.7% currently worked in an FHC, 89.8% did not have an administrative duty in the institution, 48.5% worked in shifts, and the total duration in service was 9.08 years on average. No significant relationships were found between the professional ownership total mean score and secondary trauma, professional burnout, compassion fatigue, and compassion satisfaction mean scores (p>0.05).